Nová scéna DJKT v Plzni zve na výstavu Michaela Rittsteina

Divadlo J. K. Tyla připravilo výstavu jednoho z nejvýznamnějších představitelů expresivní figurální malby v České republice Michaela Rittsteina. Výstava Obrazy umístěná ve foyer Nové scény nabízí výběr z jeho malířské tvorby posledních 31 let, jejím vrcholem je pět rozměrných obrazů, které sklidily pozitivní ohlas na nedávné autorově výstavě v pražském Museu Kampa.

Vernisáž proběhla ve čtvrtek 21. března, výstava ve foyer Nové scény je přístupná do 19. června vždy hodinu před představením na Nové scéně.

Michael Rittstein vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze a svým osobitým dílem ovlivnil další generace malířů. Je spojen s Plzeňským krajem, v Brnířově u Domažlic žili jeho prarodiče, ke kterým jezdil na prázdniny. Nyní má v Brnířově ateliér, ve kterém často pracuje. Jeho díla jsou zastoupená v četných významných sbírkách, např. Národní galerie v Praze, Centre Pompidou v Paříži, Albertinum ve Vídni, i v řadě soukromých kolekcí v ČR, v Evropě a USA. Na svém kontě má desítky samostatných výstav a účastnil se i mnoha výstav kolektivních.

Nové divadlo v Plzni si od svého otevření podává ruku s výtvarným uměním, přičemž se zaměřuje především na výtvarníky spjaté s plzeňským regionem. „Jsem hrdý na to, že naše plzeňské divadlo může nabídnout divákům díla tohoto výjimečného umělce. Já sám se před tvorbou Michaela Rittsteina skláním, vnímám ho jako malíře, který ve svých obrazech přebírá roli dramatika, režiséra, scénografa i herce,“ komentuje výstavu ředitel divadla Martin Otava.

Foto (©Divadlo J.K.Tyla Plzeň)

Podcast