Obnovená krása divadelních kostýmů Smetanových oper

K 200. výročí narození geniálního hudebního skladatele Bedřicha Smetany otevírá Národní muzeum ve svém Muzeu Bedřicha Smetany novou výstavu s názvem Obnovená krása divadelních kostýmů Smetanových oper. Návštěvníci v ní mohou nahlédnout do kouzelného světa operních kostýmů a do tajů restaurátorské práce odborníků Národního muzea.

Obnovena krasa divadelnich kostymu2.jpg

Výstava prezentující originální historické kostýmy skladatelových oper ze sbírky Muzea Bedřicha Smetany zároveň přináší pohled na restaurátorskou práci, která umožňuje kostýmy znovu spatřit tak, jak je mohli vidět diváci v druhé polovině 19. století v Prozatímním a Národním divadle. V roce 1934 předalo pražské Národní divadlo do sbírek Smetanova muzea kolekci 54 historických kostýmů pocházejících z konce 19. století z oper Prodaná nevěsta, Dalibor, Libuše a Hubička. Návštěvníci se ve výstavě mohou těšit na kabát s kloboukem z kostýmu Kecala z opery Prodaná nevěsta, řízu z kostýmu Chrudoše z opery Libuše, smuteční šaty Milady z prvního dějství a její košili z druhého dějství opery Dalibor. Historicky nejcennější jsou šněrovačka z premiéry Prodané nevěsty konané roku 1866 v Prozatímním divadle a mosazná čelenka z kostýmu Libuše z inscenace stejnojmenné opery v Národním divadle z let 1883–1894. Kostýmy jsou doplněny fotografiemi a scénickými návrhy k dobovým inscenacím.

Obnovena krasa divadelnich kostymu3.jpg

Jednou z hlavních složek péče o sbírky, kterou Muzeum Bedřicha Smetany zajišťuje, je i činnost restaurátorská, jež byla systematicky zahájena na počátku 90. let 20. století. Výstava je příležitostí poznat trochu blíže fascinující práci restaurátorů Národního muzea a obdivovat původní krásu kostýmů, jejich barvy, texturu i divadelní funkčnost.

Obnovena krasa divadelnich kostymu6.jpg

Současně s otevřením výstavy byla dokončena i revitalizace stávající expozice. Ta je nyní doplněna o moderní technologie v podobě tří stanovišť s dotykovými obrazovkami. První z nich představuje historii expozic a památníků spjatých s osobností Bedřicha Smetany, především v Jabkenicích, druhá představuje jeho dobu v kontextu světových dějin a evropské hudby. Především nejmenším návštěvníkům je určen herní kiosek s interaktivním obsahem, který prezentuje muzejní sbírky netradiční zábavnou formou. Výstava Obnovená krása divadelních kostýmů Smetanových oper bude v Muzeu Bedřicha Smetany k vidění až do konce února příštího roku.

Obnovena krasa divadelnich kostymu5.jpg

Jako jedna z významných kulturních institucí se Národní muzeum v letošním roce zapojilo do oslav Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Kromě nové výstavy a stálé expozice v Muzeu Bedřicha Smetany lze navštívit v Českém muzeu hudby výstavu s unikátními sbírkovými předměty s názvem Na turné mapující historii a současnost hudebního cestování.

Koncem roku představí Národní muzeum ve své Historické budově také výstavu Má vlast. Návštěvníci v ní budou moci spatřit skladatelovy osobní předměty, partitury, hudební nástroje a dobové artefakty.

Obnovena krasa divadelnich kostymu4.jpg

Během roku České hudby uvede Národní muzeu své výstavní projekty také v zahraničí. Ve spolupráci s Českým centrem a Metropolitní operou v New Yorku otevře v květnu zbrusu novou výstavu s názvem České primadony v MET. Výstava představí české pěvkyně, které během své kariéry vystupovaly v jednom z nejprestižnějších světových operních domů – v Metropolitní opeře v New Yorku. Také výstavu Slavní čeští skladatelé zachycující život a tvorbu Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů si budou moci v letošním roce prohlédnout návštěvníci Českých center například v Bruselu, Tokiu, Káhiře, Soulu a Paříži.

Zdroj: TZ
Foto: Obnovená krása divadelních kostýmů Smetanových oper (©Národní muzeum)

Podcast