Obrazové zážitky z Piemonte

Nová výstava uměleckého ateliéru Platforma 15 nabídne od 29. srpna seznámení s obrazy Michaely Červené inspirované pobytem v italském regionu Piemonte.

První samostatná pražská výstava Michaely Červené nese název regionu v severní Itálii poblíž Turína. Právě v Piemontu mladá výtvarnice letos na přelomu jara a léta pobývala na čtyřměsíční stáži a vznikl zde také vystavený cyklus obrazů.

Inspirací výtvarných děl byla severoitalská flóra, ale také prožitek pobytu v ledovcem utvářené krajině údolí Aosty a dojmy z výhledu na dvoutisícovku Monte Gregorio. Práce v otevřeném prostoru přinesla na jednu stranu zhutnění, na druhou větší uvolnění a rozmach rukopisu mladé autorky. Zřetelná je rovněž intenzivní světelnost, která přidala výraznou proměnu barevnosti.

Michaela Červená se narodila se v roce 1997 v Karlových Varech. Studovala textilní design na Fakultě umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. V roce 2019 absolvovala stáž v ateliéru textilu na MOME v Budapešti a o rok později na pražské UMPRUM. Momentálně žije a tvoří v Praze. Profilovala se zejména jako malířka. Většinou maluje na nenašepsované plátno. Pracuje intuitivně, ale její expresivní barevné záznamy jsou inspirovány konkrétními situacemi a místy. Kromě malby věnuje pozornost také textilu. Vytváří ručně tkané tapisérie nebo kombinuje malbu s výšivkou.

Umělecký ateliér Platforma 15 se nachází v Písecké ulici č. 15 v prostoru bývalé mlékárny, v centru Vinohrad. Vznikl v březnu 2023. Svou náplní se snaží pokrývat široké spektrum současného umění, funguje jako produkční a výstavní prostor. Posláním Platformy 15 je podporovat umělce, budovat kreativní komunity a vytvářet programový kalendář, který zahrnuje výstavy ambiciózních projektů a malířské workshopy.

Foto: výřez z plakátu k výstavě Michaela Červená: Piemonte (©Michaela Červená, Paltforma 15)

Podcast