Od pondělí do kina

Od 24. května začnou opět promítat některá pražská kina

Po víc jak půlroce mohou diváci znovu začít plnit hlediště kinosálů, alespoň zčásti. I když je návštěva kina spojena s doložením bezinfekčnosti (např. výsledek antigenního, PCR testu nebo potvrzení o očkování), je nutné dodržovat hygienické zásady a není dovoleno prodávat občerstvení, přesto jde o významný krok. V Praze se však otevřou jen některá kina, multiplexy zatím vyčkávají.

Mezi kinosály, které přivítají diváky hned v pondělí 24. května jsou kina Aero, Bio Oko a Světozor. Přichystala pro ně na uvítanou prémiový obsah. Do svých programů zařazují režijní debut hvězdného Vigga Mortensena Ještě máme čas či držitele oscarové nominace za Nejlepší film Nadějná mladá žena. V předpremiérách zmíněná kina uvedou vítěze letošního Berlinale Smolný pich aneb Pitomý porno či očekávaný letní hit, francouzskou komedii Přípitek. Uvedení se konečně dočká také mimořádný snímek Služebníci Ivana Ostrochovského, který rezonoval na Berlinale a zvítězil na Febiofestu. Diváky potěší rovněž Mads Mikkelsen v hlavní roli multižánrových Rytířů spravedlnosti.

Filmové diváky rovněž trpělivě vyhlíželo několik měsíců Kino Lucerna a 24. května je přivítá filmy Léto 85, Bábovky a Chlast. Ve francouzském dramatu Léto 85 se tvůrcům zdařilo dokonale propojit zajímavý příběh s atmosférou 80. let. Bábovky jsou romantickou komedií natočenou podle knižního bestselleru spisovatelky Radky Třeštíkové a filmové drama Chlast ukáže, jak se může u středoškolských učitelů zvrtnout experiment s alkoholem. Poslední dva jmenované snímky uvede v prvním týdnu po otevření také Kino Mat, jež má na úterý připraven i svůj pravidelný film „za babku“ Jít krást koně – norské drama nominované na Oscara.

Pozadu nezůstává ani Komorní kino Evald a v týdnu od 24. května uvede kromě Bábovek a Chlastu, strhující koprodukční drama režisérky Agnieszky Hollandové Šarlatán, jež bylo jako nejlepší film oceněno soškou Českého lva. Zajímavou podívanou je také snímek Corpus Christi, pozoruhodný polský snímek o hříchu, pokání a vykoupení, který si svou kvalitou vysloužil nominaci na Oscara a měl předpremiéru na Letní filmové škole a Febiofestu. V nabídce Evalda stejně jako dalších kin v prvním týdnu „po koroně“ bude rovněž Krajina ve stínu. Film Bohdana Slámy, jehož přímým podnětem pro natočení se stal poválečný masakr v obci Tušť v oblasti Vitorazska na jihu Čech.

Podobný program naleznou návštěvníci také dalších pražských kinosálů, mezi nimi i v Kině Atlas, kde diváky potěší promítáním rovněž už v pondělí. V programu celého týdnu najdeme nejen již zmíněné snímky, ale také thriller Nadějná mladá žena, nebo úsměvný pohled na život Rytíři spravedlnosti.

Foto: Alex Timpau (hlediště kina Světozor)

Podcast