Orchestr BERG dnes zahájí novou sezónu celovečerním dílem Shelter v české premiéře

„Novodobé oratorium“ Shelter (Skrýš) je společným dílem newyorského autorského uskupení Bang on a Can, které tvoří skladatelé Michael Gordon a David Lang a Julia Wolfe

Dnes - v pondělí 4. března 2024 od 19.30 v holešovickém prostoru DOX+ - zahájí Orchestr BERG svou novou sezónu českou premiérou celovečerního díla Shelter. Pod společnou značkou Bang on a Can toto dílo vytvořili David Lang, Michael Gordon a Julia Wolfe, kteří patří mezi nejvýznamnější současné newyorské skladatele.

V hlavní roli „novodobého oratoria“, které obsahuje „nebeské harmonie i rockové riffy“, je člověk hledající různá útočiště - fyzické i emocionální, uprostřed přírody, v lidské společnosti i v duchovní rovině. Autorkou textů je Deborah Artman, vybrané části díla doprovodí také autorské filmy Billa Morrisona.

Kromě orchestru pod taktovkou Petera Vrábela se na koncertě představí také trojice vynikajících zpěvaček - sopranistky Barbora Kabátková a Pavla Radostová a altistka Daniela Čermáková.

Q5_8dBmj.jpeg
  • Barbora Kabátková (©Vojtěch Havlík)

První společnou akcí skladatelů tvořících skupinu Bang on a Can byl v roce 1987 dvanáctihodinový hudební maraton v galerii v newyorské čtvrti SoHo. Později začali podporovat i další skladatele, mimo jiné prostřednictvím letního festivalu se skladatelskými kurzy, objednávek fondu People’s Commissioning Fund i prostřednictvím hudebního vydavatelství Cantaloupe. Společně již vytvořili i řadu dalších rozsáhlých děl: The Carbon Copy Building (1999), Lost Objects (2001), The New Yorkers (2003) nebo Cloud River Mountain (2015).

UnwwAnSw.jpeg
  • David Lang, Julia Wolfe, Michael Gordon (©George Etheredge)

Úvodní foto (zleva): David Lang, Michael Gordon, Julia Wolfe (©Peter Serling)

Podcast