Paganiniana Pavla Šporcla

Houslista Pavel Šporcl vydává desku Paganianina a chystá nové turné.

Houslista Pavel Šporcl vydává po čtyřech letech nové album Paganiniana ke kterému odehraje 16 koncertů ve 13 krajských i okresních městech. Turné s podtitulem Mount Everest houslového repertoáru začíná 12. září v Hradci Králové a končí 31. října v Plzni. Na desku Paganiniana si Šporcl vybral skladby Niccoly Paganiniho a tvůrců ovlivněných tímto umělcem, jehož díla patří k nejtěžším v sólovém houslovém repertoáru.

"O Paganinim se říká, že je to neslavnější a nejlepší houslista všech dob. Jeho skladby jsou velmi energické a náročné, ale na druhou stranu mají také mnohá velmi citlivá místa. Člověk na nich musí pracovat nejen z toho technického hlediska, ale také z toho hudebního, protože je tam spousta italské zpěvnosti. Na Paganinim je neustále potřeba pracovat, protože vždy se dá najít nějaké místečko, takt nebo notička, které by se dalo zahrát ještě lépe," říká Pavel Šporcl.

Na album Šporcl nahrál vedle Paganiniho díla skladby Fritze Kreislera, Alfreda Schnittkeho a Nathana Milsteina. Výběr má také výraznou českou stopu - skladby Heinricha Wilhelma Ernsta či Šporcla samotného. Bonusem je Kadence pro housle pro Paganiniho houslový koncert č. 1 z pera českého houslisty Jana Kubelíka a na CD je též ve světové premiéře nahrávka Capriccia D dur Josefa Slavíka.

Hostem turné bude bude kytarista a skladatel Lukáš Sommer, se kterým Šporcl na závěr koncertů zahraje Sommerovu skladbu Paganinissimo. Vystoupení se odehrají za stávajících protipandemických opatření a budou bez přestávky.

Album vychází u největšího německého nezávislého vydavatelství Hänssler Classic, které zastupuje například houslistku Julii Fischerovou nebo šéfdirigenta České filharmonie Semjona Byčkova. Booklet alba byl vydán i v češtině. Šporcl bude pro společnost Hänssler Classic nahrávat klasické projekty, i nadále však bude pokračovat se svou crossoverovou tvorbou pro Universal Music.

Šporcl je známý netradičními projekty, například se souborem Romano Stilo Ensemble. Při příležitosti desátého výročí spolupráce s vydavatelstvím Supraphon převzal Šporcl v roce 2013 Jubilejní platinovou desku za 190.000 prodaných CD. Předchozím Šporclovým albem byla před čtyřmi lety vánoční nahrávka Christmas on the Blue Violin, které natočil s Královskou liverpoolskou filharmonií vedenou Sebastianem Lang-Lessingem. Album a následné turné dostalo název po mediálně nejznámějším díle houslaře Jana Špidlena, modrých houslích. Vlastníkem nástroje je Šporcl od roku 2005.

Zdroj: ČTK
Foto: Profimedia

Podcast