Páteční bohémské Brno

V Brně chystají premiéru Pucciniho opery La bohéme

Janáčkova opera Národního divadla Brno pokračuje v sérii červnových premiér. V pátek 11. června v 19:00 uvede premiéru inscenace opery Giacoma Pucciniho La bohème režisérky Magdaleny Švecové v hudebním nastudování Jakuba Kleckera.

Premiéra jedné z nejslavnějších italských oper – Pucciniho Bohémy láká do Janáčkova divadla těsně před tím, než se v Brně zkrácená operní sezona 2020/21 uzavře přesunutou premiérou Verdiho Nabucca a představením Lazebníka sevillského na Špilberku.

Nové uvedení Bohémy je dílem mladého týmu, jehož podpis nalezneme i pod zdařilým zpracováním dětské opery Ferda Mravenec, která obohatila repertoár loni v srpnu. Režisérka Magdalena Švecová našla východisko ve světě bohémských umělců, jejichž ateliér se prolíná do Paříže a jejich okolí a zrcadlí momentální lásky, úspěchy i nezdary. Jak sama prohlásila, stěžejní pro ni byla kniha Henriho Murgera Výjevy ze života pařížské Bohémy, jež se stala předlohou pro operu jak Ruggiera Leoncavalla, tak i Giacoma Pucciniho. I když šlo o stejný námět a hudba obou skladatelů je jímavá, hudební zpracování Pucciniho si nakonec získalo mezi inscenátory a posluchači větší oblibu.

Scénografem brněnské inscenace je David Janošek, který vytvořil pestré prostředí od podkrovního bytu s děravou střechou, přes vánoční uličky pařížského Montmartru, do nichž skvěle zapadají kostýmy Zuzany Přidalové inspirované módou konce 19. století.

Hudební nastudování je dílem Jakuba Kleckera a diváci se mohou těšit na dvojí obsazení skvělých kvalit. Hlavní milenecké dvojice ztvární Jana Šrejma Kačírková a Pavla Vykopalová (Mimi) spolu s Peterem Bergerem a Richardem Samkem (Rodolfo) a Doubravka Součková a Tereza Kyzlinková (Musetta) a Jiří Brückler a Roman Hoza (Marcello). V dalších rolích se představí nejen osvědčení sólisté brněnského souboru, jako jsou Jan Šťáva a David Nykl (Colline), ale také vynikající zástupci nejmladší pěvecké generace Lukáš Bařák a Tadeáš Hoza (Schaunarde).

Středem románu francouzského spisovatele Henriho Murgera Ze života pařížské bohémy je parta studentů a začínajících umělců, kteří se protloukají životem, jak to jen jde. Někdy je na jídlo a někdy ne, jejich lásky jsou s nimi nebo je opouštějí, čeho však mají vždy dostatek, je dobrá nálada a optimismus, protože život už je prostě takový. Pucciniho útlá kniha zaujala díky velmi živě zachycené atmosféře bohémského života v Latinské čtvrti, sám to nakonec zažil jako student milánské konzervatoře. Ale jako správný dramatik cítil potenciál právě v oněch prvních láskách mladých umělců, láskách co měly být navždy a přežily jednu zimu.

Pucciniho libretisté se rozhodli soustředit se na vztah Rodolfa a Mimi jakožto na hlavní dějovou linii a ponechat jako vedlejší dvojici Marcella a Musettu. Jestliže Murgerova kniha líčí bohémský život s lehkostí a bez sentimentu, právě v La bohème našel Puccini svůj přímočarý kontakt s publikem skrze krásné melodie a přemíru emocí. Není tak divu, že se La bohème stala nedlouho po premiéře jednou z diváky nejmilovanějších oper a zůstala jí dodnes.

Foto: Marek Obrzymek (Jana Šrejma Kačírková, Richard Samek)

Podcast