Pavel Černoch zazpívá v Rudolfinu recitál s klavírním doprovodem

Tenoristův sólový recitál se uskuteční v neděli 9. října ve Dvořákově síni v rámci koncertní řady Českého spolku pro komorní hudbu. Na piano jej doprovodí klavírista a dirigent David Švec.

Pavel Černoch v Praze aktuálně nastudoval roli Prince v Dvořákově Rusalce v Národním divadle, ve které jej v nejbližších termínech můžeme vidět 24. a 28. září. Než opět zamíří do zahraničí, kde jej v listopadu čeká titulní role v Gounodově Faustovi v Hamburské státní opeře, pro pražské publikum si připravil ještě recitál v Rudolfinu. Za klavírního doprovodu Davida Švece tam v neděli 9. října od 17:30 zazpívá méně známé operní árie od německých, českých a italských skladatelů.

Jmenovitě to bude árie Florestana „Gott, welch dunkel hier z Beethovenova Fidelia, árii Maxe „Nein, länger trag´ ich nicht die Quälen“ z Čarostřelce Carla Marii von Webera nebo árii titulní postavy z Wagnerova Lohengrina nazvanou „In fernem Land“. Dále nabídne árie Prince z Dvořákovy Rusalky, kterou má momentálně nastudovanou. Dílo Bedřicha Smetany pak bude reprezentovat árie Dalibora „Toť třetí noc“. Nebude chybět ani oblíbený italský repertoár: árie „Mamma, quel vino è generoso“ z opery Sedlák kavalír Pietra Mascagniho a „Vesti la giubba“ z Leoncavallových Komediantů.

Pavel Černoch k výběru repertoáru uvádí: „před nedávnem mě jeden významný hudební kritik v Německu dotázal, kdy zazpívám na nějakém recitálu to, co dělá Pavla Černocha, kým je. Zamyslel jsem se nad tím a je z toho tento večer. Večer árií z oper, které zpívám v Evropě a které byly, jsou a brzy budou na mém repertoáru a které jsou hlavně momentálně nejblíže mému srdci.“ Koncert se koná v rámci programové řady Českého spolku pro komorní hudbu.

Pavel Černoch v současnosti patří k nejúspěšnějším českým pěvcům na světové operní scéně. V dětství zpíval ve sboru Kantiléna, absolvoval obor hudební management na brněnské JAMU. Zpěv později studoval soukromě ve Florencii u Paola De Napoli. Na jevišti debutoval v Kouzelné flétněJanáčkově opeře, poté následovala první angažmá v operních domech ve Vídni, Grazu, Rize, Seville, Düsseldorfu, Varšavě a v Praze. Po úspěšném debutu v roce 2009 v Bavorské státní opeře v Mnichově jako Števa v Její pastorkyni začal vystupovat v nejvýznamnějších operních domech světa, jako jsou Teatro alla Scala, Metropolitní opera, Staatsoper Unter den Linden a Deutsche Oper v Berlíně, Opéra de Lyon, Teatro Real v Madridu, Royal Opera House v Covent Garden v Londýně či Theater an der Wien. Pravidelně vystupuje na koncertních jevištích, kam je zván renomovanými orchestry a festivaly, doposud spolupracoval mj. s Birminghamským městským symfonickým orchestrem, Bostonskou filharmonií, orchestrem curyšské Tonhalle, a s dirigenty jako Daniel Barenboim, Kirill Petrenko, Simon Rattle, Andris Nelsons, John Eliot Gardiner či Charles Dutoit. Účinkoval na festivalech Bregenz a BBC Proms.

Foto: Lenka Hatašová

Podcast