PETROF slaví svých 160 let v muzeu

V Národním technickém muzeu otevřeli výstavu „Petrof 160 – klavír jako technické dílo“, která vznikla při příležitosti 160. výročí založení firmy Petrof. Přiblíží její historii a také proces a technické pozadí vzniku nástrojů, jejichž zvuk šíří dobré jméno českého řemesla po celém světě. Výstava je společným příspěvkem Národního technického muzea a společnosti PETROF k letošnímu Roku české hudby.

Ambiciózně koncipovaný projekt přibližuje návštěvníkům českého výrobce světového formátu s dlouhou tradicí a zároveň umožní návštěvníkovi nahlédnout do zákulisí výroby těchto jedinečných nástrojů. Lidský faktor má ve výrobě klavírů své stálé a nezastupitelné místo a výsledný produkt závisí na hodinářské přesnosti a souhře mnoha specialistů. A protože klavír není jen mimořádný hudební nástroj, ale pozoruhodné technické dílo, slaví se 160 let firmy Petrof i v Národním technickém muzeu, kde se tentokrát potkává technika, technologie, řemeslo a design a zároveň naučná linka s možností poslechu i oddechu.

Výstava je umístěna v největším výstavním sále NTM. Vévodí jí prostorová vestavba ve tvaru zvětšeného ovinutí koncertního klavíru. Na vnitřní straně se odvíjí historická linka v podobě notové osnovy, kde noty symbolizují jednotlivé časové milníky. Na vyvýšeném pódiu ve tvaru klavírového litinového rámu v nadživotní velikosti jsou instalovány exponáty, které reprezentují průřez historickým vývojem nástrojů PETROF. Třetí hlavní oddíl výstavy věnovaný výrobním technologiím je členěn tak, že výrobní postup je představen v podobě katalogových záložek s jednotlivými polotovary v chronologickém pořadí od kmene stromu přes akustický element a lakovnu až po koncertní podium.

Na výstavě by návštěvníci neměli přehlédnout jedinečné nástroje, s kterými není možné se běžně setkat. Klavír Ant. Petrof z roku 1865 je jedním z prvních nástrojů, které vyrobil osobně Antonín Petrof, zakladatel firmy. Jedná se pravděpodobně o nejstarší dochovaný klavír značky PETROF.

Neo-Bechstein – PETROF, tzv. radioklavír neboli elektroakustický klavír, je unikátem z doby před druhou světovou válkou. Výhodou tohoto klavíru bylo až třikrát delší znění tónu, jeho větší síla a možnost jeho zesílení a zeslabení. Klavír umožňuje napodobit zvuk varhan a pomocí speciálních dusítek také zvuk cembala.

Pianola PETROF z roku 1929 je příkladem pianina s tichým elektromotorem a pneumatickou mechanikou. Tyto nástroje umožňovaly reprodukovat hudbu nahranou hudebníkem na zaznamenávacím pianu pomocí papírového perforovaného pásu.

Klavír PETROF 173 BREEZE z roku 2024 má kulatý a romantický tón, který je pro piana značky PETROF typický. Je opatřený samohrajícím systémem QRS PNOmation3, který lze instalovat do jakéhokoliv klavíru.

Výstava k jubileu Firmy Petrof, na které si budou moci na jeden z klavírů zahrát, bude otevřena do 31. ledna 2025. K výstavě bude připraven program pro 2. stupeň základních škol, který bude v nabídce NTM od května.

Foto: ©Národní technické muzeum

Podcast