PKO slaví 70 let s Jiřím Vodičkou

Pražský komorní orchestr vstupuje do jubilejní 70. sezóny.

V pátek, 22. října 2021, to bude 70 let od prvního nahrávání skupiny hráčů na smyčcové nástroje, kteří se rozhodli založit vlastní komorní orchestr. Většinou se jednalo o členy Symfonického orchestru Československého rozhlasu. Těleso se od počátku se jmenovalo Pražský komorní orchestr a věnovalo se nahrávání skladeb první vídeňské školy, tedy Haydna, Mozarta a Beethovena. Postupně orchestr rozšířil repertoár o další skladby typické pro komorní ansámbly.

pko 2.png

(První strana historické kroniky Pražského komorního orchestru, psaná violoncellistou J. Blažkem.)

První koncert 35členného tělesa bez dirigenta se uskutečnil 14. června 1952 v rámci začínajícího festivalu Pražské jaro v Rudolfinu.

PKO.png

PKO – Pražský komorní orchestr za dobu svého trvání odehrál tisíce koncertů po celém světě, nahrál přes 750 LP, CD nebo televizních programů a prodal přes 3 500 000 nosičů.

Od roku 2022 orchestr začne více spolupracovat s Městskou častí Praha 1, kde má své sídlo. První koncert jubilejní sezóny se bude konat 17. října na Žofíně, kde PKO odehraje ještě několik dalších koncertů, ať už v rámci abonmá anebo ve spolupráci s Městskou částí Praha 1. Sólistou nedělního koncertu bude jeden z nejlepších českých houslistů Jiří Vodička.

vodička.png

Na zahajovacím koncertě jubilejní sezóny nabídne PKO publiku netradiční dramaturgický program. Zazní předehra k opeře Figarova Svatba a Koncert pro housle a orchestr č. 3 G dur Wolfganga Amadea Mozarta, Staré tance a zpěvy Ottorina Respighiho a Koncert pro housle a orchestr č. 1 g moll op. 26 Maxe Brucha.

Foto: archiv PKO
Titulní foto: Jiří Vodička (foto © Ilona Sochorová)

Podcast