Plácido Domingo založí akademii zarzuely

Slavný pěvec pojmenuje školu po svých rodičích

Plácida Dominga, pěvce, dirigenta a dokonce i divadelního režiséra, není třeba představovat. Méně známé je už to, že Plácido Domingo vášnivě miluje zarzuelu, lyrický žánr, který stojí na rozhraní operety a komické opery, kombinuje mluvené slovo a zpěv a je typicky španělský. Aby pomohl rozšířit povědomí o tomto specifickém druhu divadelní produkce, učinil z přednesu zarzuely disciplínu pro svou soutěž Operalia (každý rok se uděluje cena zarzuela). Plácido Domingo dokonce v červenci tohoto roku prohlásil, že chce vytvořit školu a divadlo zcela věnované tomuto žánru.

Pěvec svůj záměr prozradil při příležitosti zahájení činnosti nadace ADIPROPE, která pomáhá šířit a propagovat španělské dědictví po celém světě. ADIPROPE donedávna existovala pouze jako sdružení, jehož byl Plácido Domingo zakladatelem a patronem. Nadace mimo jiné neúnavně pracuje na zapsání „španělského kulturního, hmotného a nehmotného dědictví“ na Seznam světového dědictví UNESCO a šířeji se zaměřuje na ochranu a propagaci letité španělské kultury, zejména prostřednictvím školních a univerzitních vzdělávacích programů.

Nejen podle Plácida Dominga je zarzuela nezpochybnitelnou součástí bohatého španělského kulturního dědictví, které je třeba zachovat. Akademie zarzuely by měla mladé umělce vést ke kvalitní interpretaci zarzuel a vzdělávat je v divadelních dovednostech, které známý španělský žánr co nejvěrněji oživí na jevišti.

Propagovat zarzuelu po celém světě je Podle Plácida Dominga to samé, jako umožnit zájemcům navštívit výstavu obrazů plnou světla a barev odrážejících každodenní život ve Španělsku. Zatím není známo, kdy se škola a divadlo otevře, ale Plácido Domingo se již rozhodl, že akademii pojmenuje po svých rodičích. Otec Plácida Plácido Domingo Ferrer a matka slavného pěvce a dirigenta Pepita Embil Etxaniz byli oba renomovaní umělci v žánru zarzuely – Pepita byla dokonce ve Španělsku známá jako „královna zarzuely“.

Foto: Profimedia

Podcast