Příbramský region v jarních měsících již po pětapadesáté ožije v doprovodu Antonína Dvořáka klasickou hudbou

55. ročník se svým programem hlásí k tématu letošního roku, který byl vyhlášen Rokem české hudby. Toto výjimečné provázání celého roku s hudbou v sobě odráží nejen tradiční spojení našeho národa s hudbou, ale je zejména oslavou výročí řady předních českých skladatelů v čele s Bedřichem Smetanou, Antonínem Dvořákem, Leošem Janáčkem, Josefem Sukem, Bohuslavem Martinů a dalšími, jejichž životní jubilea spadají právě na rok končící čtyřkou (v případě půlkulatých výročí devítkou).

Rok české hudby byl poprvé vyhlášen před sto lety a koná se vždy v desetiletém cyklu. Program festivalu tato výročí odráží, nicméně programová skladba je velice pestrá a návštěvníci se můžou těšit na díla českých i světových autorů od doby baroka až po současnost, interpretovaná předními sólisty i ansámbly.

O velkolepé zahájení festivalu se postará orchestr Česká Sinfonietta pod vedením Radka Baboráka, který přednese některé ze symfonických básní z cyklu Bedřicha Smetany Má vlast spolu s díly Antonína Dvořáka, Josefa Suka či Oskara Nedbala. Na zahajovací koncert naváže koncert Sukova komorního orchestru, který připomene sto let od narození Josefa Suka i padesáté výročí vlastní existence. Dvoustému výročí narození Bedřicha Smetany je věnován koncert na nádvoří Svaté Hory. Na koncertu v oblíbeném piknikovém stylu nazvaném Letem Smetanovým světem vystoupí Symfonický orchestr Pražské konzervatoře spolu se sólisty. Výročí Antonína Dvořáka pak bude reprezentovat koncert tělesa nesoucího jeho jméno: Dvořákova klavírního kvarteta.

1Eva_Hornyakova-c-Michal_Jakubec.jpg
  • Eva Hornyáková (©Michal Jakubec)

V průběhu festivalu se návštěvníci mohou těšit na mnoho slavných jmen sólistů i ansámblů. Z Holandska zavítá do Příbrami osmdesátičlenný dechový orchestr, z Drážďan filharmonický sbor, z Vídně pak vynikající klavírní kvarteto Wiener Klavier Quartett s Petrem Popelkou nikoliv v dirigentské pozici, ale s kontrabasem v rukou. Ze Slovenska dorazí do Příbrami jedna z předních sopranistek: Eva Hornyáková.

Katta  Tom_A_Nosil_Cover_Supraphon2016_BW ok.jpg
  • Katta (©Tomáš Nosil, Supraphon)

Velkým zážitkem bude jistě vystoupení fenomenální varhanice Katty v prostorách Huti Barbora v Jincích.

Festival nově zavítá do sálu Špejcharu v Hvožďanech, kde zahraje Duo Suono, tedy virtuosky Anna Paulová a Hedvika Mousa Bacha.

Stiv_n 2.jpeg

Indi Stivín (©archiv festivalu)

Na předloňský koncert České filharmonie naváže poněkud netradičně koncert jejich žesťové sekce v Galerii L. Kuby v Březnici, kde se pod názvem Czech Philharmonic Jazz Band představí v programu ryze jazzovém. Do Březnice také zavítá náš v současnosti jeden z nejúspěšnějších českých kontrabasistů Indi Stivín s programem věnovaným – a inspirovaným – Antonínu Dvořákovi.

J.Spacek_M.Sekera_Radovan sub_n (3).jpg
  • Josef Špaček, Miroslav Sekera (©Radovan Šubín)

Závěrečný koncert přivede na scénu Divadla A. Dvořáka Příbram další velké hvězdy – houslového virtuosa Josefa Špačka a klavírního virtuosa Miroslava Sekeru, kteří vystoupí spolu s komorním ensemblem Arti Allegre. Na tomto koncertu převezme již potřetí z rukou starosty města vítěz Cenu města Příbram a následně bude vyhlášen vítěz 8. ročníku Kompoziční soutěže HFAD.

Jako každoročně festival myslí na děti a mládež – kromě operních představení a navazující výtvarné soutěže pro ně připravuje třetí díl populárního „Putování po stopách“, jehož devět zastavení bude letos věnováno slavným českým skladatelům. Pro studenty ZUŠ je připraven druhý ročník Interpretačního semináře, ve kterém se letos setkají s klavírním virtuosem Lukášem Klánským.

Tradiční Den s AD znamená nejen celou sérii programů v mateřských, základních i středních školách, ale také open air koncerty pro širokou veřejnost a doprovodný program v Domě Natura.

V programu festivalu ani letos nechybí benefiční koncert pro vilu Rusalku, na nějž přijala pozvání první dáma české violy Kristina Fialová. Součástí dne bude i mimořádné otevření vily Rusalky a turistický pochod, který pořádá Knihovna Jana Drdy.

Program je tedy opravdu bohatý a vybrat si z něj může jistě každý milovník klasické – i té méně klasické – hudby.

Předprodej vstupenek bude zahájen 1. března 2024 v 10 hodin prostřednictvím webových stránek festivalu a společnosti Ticketportal.cz.

Zdroj: TZ

Podcast