Rej na jevišti Stavovského divadla. Bude i po 120 letech stále kontroverzní?

Kdysi skandální hra Arthura Schnitzlera bude mít v režii Arthura Nauzyciela ve Stavovském divadle premiéru 3. a 4. listopadu.

Hra Rej rakouského dramatika Arthur Schnitzlera je soubor deseti konverzačních jednoaktovek o milostných poměrech vídeňské společnosti, pojatých formou rozhovorů před milostným aktem a po něm. Autor dílo napsal na samém sklonku devatenáctého století a lze jej brát jako zprávu o době, ale také jako nadčasový pohled na jednu ze nejzákladnějších lidských potřeb – potřebu sdílení a blízkosti.

Dramaturgyně Marta Ljubková o historii inscenace říká, že Schnitzler hru nejdříve napsal jen pro úzký okruh přátel. "Tušil, že deset dialogů o lásce a sexu a o všem, co k tomu patří, jeho rakouské maloměšťácké současníky slušně rozčílí. V roce 1903 text vyšel jako soukromý tisk, o dvacet let později byl inscenován a samozřejmě to skončilo skandálem. Zatímco Angličané a Francouzi Schnitzlerovi porozuměli, doma nebyl Rej - na autorovo přání - uváděn několik desetiletí a české premiéry se dočkal dokonce až ve 2. polovině osmdesátých let."

Představení režíruje francouzský režisér Arthur Nauzyciel z Národního divadla Bretaň, který inscenaci vybral speciálně pro Prahu na základě pozvání Činohry Národního divadla již z roku 2019. V rámci festivalu Pražské křižovatky Nauzyciel v Praze nedávno také - alespoň ze záznamu - představil svou inscenaci Dáma s kaméliemi. Tvrdí, že mezi oběma hrami existuje určitá spojitost: oba texty jsou prý "obrazy své doby a zároveň dramata pádu", jak vysvětlil v rozhovoru s Joëlle Gayot.

V představení hrají Jana Pidrmanová, Petr Vančura, Jindřiška Dudziaková, Šimon Krupa, Veronika Lazorčáková, Robert Mikluš, Pavlína Štorková, Vladimír Javorský, Gabriela Mikulková a David Matásek. Přestože v některých inscenacích celé představení odehrají jen jeden herec a jedna herečka, režisér Nauzyciel se rozhodl obsadit každou z deseti postav jiným hercem, zejména s ohledem na jejich rozdílný věk.

Představení má předpremiéru 2. listopadu, premiéry pak 3.11. a 4.11. ve Stavovském divadle.

Foto: web ND

Zdroj: tisková zpráva

Podcast