V Ungeltu budou k mání "Všechny báječný věci"

Závěr ledna patří v Divadle Ungelt premiéře britské divadelní hry Všechny báječný věci autorů Duncana Macmillana a Jonnyho Donahoe. V hlavní roli monodramatu se představí Richard Krajčo.

Život přináší i těžké chvíle, které mohou rozhýbat mysl lidí a přimět je zamyslet se nad lehkostí, či těžkostí bytí a všeho, co k tomu náleží. Někdy je velmi důležité posílit se něčím dobrým a nadějným. Třeba seznamem věcí, pro které stojí za to žít. Právě takové jsou Všechny báječný věci, nový titul divadla Ungelt, který má premiéru 26. a 27. ledna 2023 na kamenné scéně divadla.

V monodramatu exceluje herec a zpěvák Richard Krajčo, jenž v současnosti účinkuje i v divácky oblíbené inscenaci Divadla Ungelt Deštivé dny (za roli Dennyho získal Cenu Thálie 2012).

Výběr titulu přibližuje umělecký šéf a dramaturg inscenace Pavel Ondruch: „Monodramatům jsme se vyhýbali a čekali, jestli někdy nedozraje doba k tomu, abychom udělali výjimku. O tom, že dozrála nás přesvědčil herec a muzikant Richard Krajčo a režisérka a spisovatelka Karin Krajčo Babinská. Titul, který by důstojně navázal na Deštivé dny, jsme pro ně hledali dlouho. Manželé Krajčovi chtěli oslavit konec pandemie, když ne humorem, tak alespoň optimismem."

Karin Krajčo Babinská je režisérkou nové „one man show“. Svůj režijní záměr popisuje slovy: „Představení Všech báječných věcí se většinou hraje na prázdné kruhové scéně arénového typu v přímé interakci s publikem sedícím kolem dokola. Chtěla jsem se vydat jinou cestou, a rozhodla se přenést tento fenomenální text na divadelní prkna při zachování klasického uspořádání jeviště a hlediště. Hru, která se původně svým charakterem více blíží stand up vystoupení, zdivadelnit. Využít Richardova hereckého talentu, aby sugestivním způsobem provedl diváky celým příběhem. Aby se plně ztotožnil s postavou vypravěče a znázornil ji ve všech etapách ubíhajícího času - jako malého chlapce, adolescenta, studenta i dospělého muže. Prostor pro divácké vstupy, jak to bylo v textu od začátku zamýšleno, jsme samozřejmě zachovali, ale doufáme, že se nám našim ztvárněním podařilo umocnit ještě další nepopiratelnou kvalitu této divadelní hry – a sice její emocionalitu.“

Monodrama Všechny báječný věci má k bujarému smíchu daleko, v optimismu ale vyniká. Jeho aktér se v dětství rozhodne, že pro svou maminku napíše seznam všech báječných věcí, které ho – a tedy i nás – na tomto světě obklopují. Seznam toho, pro co stojí za to žít, se rozrůstá i díky divákům, s jejichž aktivní přítomností slavný britský dramatik Duncan Macmillan počítá.

Text umožňuje, kromě dobrovolného zapojení diváků, i improvizaci a autorský herecký vklad. I proto okamžitě po premiéře na divadelním festivalu v Edinburghu dobyl svět. Původní inscenaci s Donahoem natočila HBO a text následně zinscenovalo mnoho divadel, včetně těch českých. Avšak z logiky textu každá inscenace byla a vždycky bude absolutně jiná. To, co se daný večer odehraje záleží jak na osobnosti herce, tak na divácích.

Foto: Jan Malíř

Podcast