Rozšířená realita Signalu

Signal festival spustil svůj permanentní projekt

Signal Festival zahájil projekt, díky němuž mohou diváci shlédnout umělecká díla v rozšířené realitě. Umožní jim to nová aplikace, kterou festival vytvořil spolu se studiem Brainz Immersive.

Prostřednictvím chytrých telefonů si na této speciální aplikaci mohou lidé v ulicích Karlína projít interaktivní virtuální instalace od výtvarníka Jana Kalába, vizuálního umělce Jana Hladila, autora futuristických vizuálních konceptů s pseudonymem AOKU a vizuálního designéra Longiyho. Všech 6 instalací v rozšířené realitě si návštěvníci pomyslné virtuální galerie užijí nejlépe za denního světla. Aplikace je prvním permanentním projektem Signal Festivalu, slouží jako bezplatná vstupenka do galerie a již nyní je ke stažení na Apple Store a Google Play.

Rozšířená či augmentovaná realita je nové tvůrčí médium, s nímž na zahraniční scéně pracují například londýnská Tate Gallery, společnost Apple nebo světoznámý dánsko-islandský umělec Olafur Eliasson. V České republice jde v tomto rozsahu o premiéru umění v rozšířené realitě.

Díla Signal festivalu v rozšířené realitě lze objevovat na lokacích Karlínské náměstí, Negrelliho viadukt, Centrála Kooperativy, River City Karlín, Corso Court a Lyčkovo náměstí. Potřeba je k tomu pouze vlastní chytrý telefon a stažená aplikace

Každá z šesti instalací je přitom naprosto jiná. Virtuální dílo Horizon Forbidden West doprovází uvedení jedné z nejočekávanějších her příštího roku, která vyjde na konzole PlayStation 4 a PlayStation 5. Další instalaci připravil vizuální umělec Jan Hladil ve spolupráci se skladatelem Michalem Šupákem. Audiovizuální dílo FIGURA VARIUS pracuje s abstraktní prostorovou a geometrickou kompozicí generovanou v reálném čase za pomocí unikátního softwarového nástroje pro profesionální tvorbu obrazového obsahu.

Vývoj aplikace vyšel zhruba na 2 miliony korun. Součástí procesu bylo nejen technologické experimentování, ale také zkoušení nových principů interakce a hledání hranic vizuálního vyprávění. Aplikace nabídne stejně jako v minulých letech také program a festivalovou mapu všech instalací. V roce 2019 si jí stáhlo téměř 40 000 uživatelů, letos organizátoři očekávají minimálně dvojnásobný nárůst.

Virtuální výstava v Karlíně funguje pouze za denního světla. K vidění bude vždy od 8:00 do 19:00 hodin.

Foto: Signal festival, The Visitors, Longyi

Podcast