Showcase 2022 ve čtvrtek v Rudolfinu představí mladé talenty

Koncert v rámci Dvořákovy Prahy představí výběr perspektivních umělců, jejichž ambice sahají do vrcholných pater interpretačního umění. Více nám řekl patron projektu Radek Baborák v živém telefonickém rozhovoru.

Festival Dvořákova Praha nabídne tento čtvrtek 22. září v 19:00 v Dvořákově síni Rudolfina přehlídku špičkových hudebníků současné mladé generace. Za doprovodu orchestru Ukrajinsko-česká Sinfonietta a Radka Baboráka uslyšíme výběr mladých sólistů, kteří aspirují na členství v interpretační špičce.

Na čtvrtečním koncertě zazní hudba Paula Dukase, Maurice Ravela, Pabla de Saraste, Igora Stravinského, Leonarda Bernsteina, Sergeje Rachmaninova nebo Gioacchina Rossiniho. Zahrají Vilém Vlček a Dora Hájková (violoncello), Anna Paulová (klarinet), Roxana Hädler (harfa), Matěj Pinkas (klavír), Matteo Hager a Miriam Magdalena Haniková (housle) a žesťové kvinteto PBtet. Jak uvedl v telefonickém rozhovoru pro Classic Praha Radek Baborák, interpreti nebyli vybíráni pouze na základě hráčských schopností, ale přihlíželo se rovněž ke schopnosti sebeprezentace, která je podle Baboráka pro současného výkonného umělce velice důležitá.

Program bude nicméně pokračovat i v následujících dvou dnech, jmenovitě v pátek 23. 9. a sobotu 24. 9. v prostorách Hudební akademii múzických umění. V obou dnech budou mladí umělci vystupovat od 10:00 v Galerii HAMU, od 14:30 pak v Sále Martinů.

Projekt Showcase vznikl z iniciativy Institutu umění – Divadelního ústavu a proexportní hudební kanceláře SoundCzech za podpory Ministerstva kultury ČR. Současný patron a manažer Showcase Radek Baborák přizval do projektu rovněž Akademii klasické hudby - pořadatele mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha - a Hudební a taneční fakultu AMU.

Cílem projektu je prezentace mladých českých umělců, souborů a skladatelů, a to nejen návštěvníkům koncertů, ale také expertům, kteří ovlivňují dění na hudebních scénách v České republice i v zahraničí. Proto budou na jednotlivé koncerty a tvůrčí dílny pozváni zástupci hudebních festivalů, orchestrálních těles, agentur a médií tuzemského i mezinárodního rozměru. Smyslem akce je tedy zviditelnění špičkových umělců mladé generace, kteří mohou prostřednictvím veřejných prezentací upozornit na své výjimečné nadání, navázat nové kontakty a spolupráci.

Foto: Profimedia

Podcast