Signal Festival letos bude!

Festival vizuálního umění se vrací ve velkém stylu

Festival, který spojuje současné vizuální umění, městský prostor a moderní technologie, sází na letošní podzim. Loni muselo být jeho konání zrušeno kvůli protikoronavirovým vládním opatřením. Organizátoři festivalu však už nyní hlásí, že jsou připraveni na vše. Devátý ročník akce tak oživí ulice Starého Města, Holešovic a Karlína od 14. do 17. října.

Signal Festival letos představí 15 uměleckých instalací. Vedle nich čeká návštěvníky v ulicích také zajímavá novinka. Ve spolupráci s kreativním studiem BRAINZ připravili organizátoři akce nový projekt, který zkoumá možnosti využívání současných technologií, jako je augmentovaná neboli rozšířená realita pro prezentaci umění. Lidé budou moci virtuální sbírku uměleckých děl v prostoru města objevit a prohlédnout si již v září.

Festivalové téma loňského zrušeného ročníku znělo Plan B a mělo se věnovat současným environmentálním problémům. Signal Festival na něj letos plynule navazuje. Hlavním tématem ročníku 2021 je Plan C. Ten je ohleduplný, šetrný, udržitelný pro naši planetu i společnost, ale především vynalézavý a naprosto flexibilní. Věnuje se otázkám životního prostředí a soužití člověka s přírodou, které jsou dnes palčivější snad více než kdykoli dříve. Stejně tak zkoumá nové technologické postupy.

Díla předních českých umělců jako Milena Dopitová, Jiří Černický nebo autorské duo Vrtiška & Žák doplní mladé talenty českého audiovizuálního umění jako Kateřina Blahutová, studenti Ateliéru Time-Based Media FUD UJEP Ústí nad Labem nebo uskupení kreativních tvůrců Daniel Červenka, Oliver Torr, Marek Šilpoch a Pavel Karafiát. Chybět nebudou ani projekce zahraničních umělců světového renomé jako Onionlab nebo Weltraumgrafik, které zpracovávají téma současné environmentální, ale i pandemické situace. Plan C je totiž komplexní. Signal Festival se spolu s umělci a kurátory zaměří na otázky zlepšení životního prostředí a stejně jako hledání cesty z postpandemické krize. Více na webu festivalu.

Organizátoři jsou odhodlaní uspořádat Signal Festival za jakýchkoliv okolností. Slovy ředitele festivalu Martina Pošty: „Poučili jsme se. Festivalový program jsme nyní rozprostřeli do celého roku. Na jaře jsme prostřednictvím instalace Room of Change italského studia Accurat oslavili Den země. Mezinárodní den světla jsme zase připomněli minimalistickým laserovým paprskem, který protnul Akademii věd ČR a Petřín. V rámci letošního superúplňku bylo možné hned v několika pražských čtvrtích najednou zahlédnout projekci od audiovizuálního umělce a ekologického aktivisty Joanie Lemerciera, u které si divák nebyl jistý, zdali pozoruje krásný magický úplněk nebo vyprahlou planetu Zemi. Umět se přizpůsobit je nyní základ.“

Foto: Lukáš Bíba

Podcast