Slyšet jednou je dobré, slyšet dvakrát ještě lepší! Clara Iannotta v Praze

Orchestr BERG uvádí další večer v originálním a oblíbeném formátu Slyšet 2x. Tentokrát představí hudební svět italské skladatelky Clary Iannotta, která letos slaví čtyřicítku a právě se z Berlína přestěhovala do Vídně. Do Prahy přijede na několik dnů, aby tu společně s Orchestrem BERG nazkoušela dvě svá díla, která v Divadle Archa zazní v českých premiérách.

Clara Iannotta dorazí do Prahy ve čtvrtek v noci a s Orchestrem BERG stráví mnoho intenzivních hodin na zkouškách. Den po koncertě se ještě na pražské Akademii múzických umění setká se skladateli a studenty skladby.

Kdo je skladatelka se zdánlivě česky znějícím jménem? „Clara Iannotta, původně flétnistka, vystudovala skladbu na Pařížské konzervatoři, doktorát má z Harvardu, kde byla její mentorkou izraelsko-americká skladatelka Chaya Czernowin. Její hudbu hrají ty nejvýznamnější světové ansámbly, nedávno začala učit na prestižní Universität für Musik und darstellende Kunst (MDW). Ve svých čtyřiceti letech toho stihla opravdu hodně a je skvělé, že tu s námi může být,“ raduje se Eva Kesslová, ředitelka Orchestru BERG.

Pro Claru je typické hledání nových zvuků, její hudba je mimořádně zvukově barevná. Hudebníci vedle svých nástrojů hrají i na nejrůznější další předměty – ptačí vábničky, foukací harmoniky, hrací strojky, megafony, skleničky na víno…

A co je specifické na koncertním formátu Slyšet 2x? „Obě skladby zahrajeme nejdřív jen tak, jako na tradičním koncertě. Pak se na ně ale podíváme v detailu – ukážeme to, čeho si posluchač nemá šanci při jednom poslechu všimnout, prozradíme, co všechno při přípravě řešíme – a spoustu dalších zajímavostí. A nakonec obě skladby zahrajeme znovu,“ prozrazuje Peter Vrábel, šéfdirigent Orchestru BERG.

Orchestr BERG se zaměřuje na současnou hudbu a podporu českých skladatelů především mladších generací. Hudbu kombinuje s filmem, tancem, divadlem nebo výtvarným uměním, své posluchače často zve do netradičních prostor. Ve světové premiéře uvedl již více než dvě stovky nových děl, jeho působení je tak pro vývoj české hudební scény naprosto zásadní. Za dobu své existence si Orchestr BERG vybudoval pověst špičkového tělesa, které se s odvahou a kreativitou pouští do těch nejnáročnějších projektů v oblasti současné hudby. V roce 2021 získal pro Českou republiku po půl století prestižní cenu Prix Italia.

SLYŠET 2x | … nová hudba do hloubky pondělí 3. dubna 2023, 19:30 | Divadlo Archa

Clara Iannotta – osobně a v českých premiérách
Dead Wasps in the Jam-Jar
Intent on Resurrection – Spring or Some Such Things

Účinkují:
Jana Kubánková – housle
Orchestr BERG & Peter Vrábel – dirigent

Foto: Clara Iannotta (© Manu Theobald)

Podcast