Smetanova Litomyšl zveřejnila program 66. ročníku. Je dosud nejrozsáhlejší v historii festivalu

Dramaturgii bude logicky dominovat hudba letošního jubilanta a litomyšlského rodáka Bedřicha Smetany.

Národní festival Smetanova Litomyšl, který bude ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany, uspořádá od 8. června do 7. července na pět desítek představení a koncertů a další desítky souběžných akcí. Svou délkou i rozsahem bude přehlídka největší od svého vzniku v roce 1946.

Braniboři v Čechách, foto Martin Popelář.jpg
  • Z představení Braniboři v Čechách (©Martin Popelář)

U příležitosti jubilea svého nejslavnějšího rodáka Litomyšl poprvé uvede všechny Smetanovy opery v jediném ročníku. Sedm představení přivezou operní domy z Prahy, Brna, Ostravy a Bratislavy; Libuši pak koncertně provede Česká filharmonie pod vedením Jakuba Hrůši, s Kateřinou Kněžíkovou v hlavní roli a Adamem Plachetkou v úloze Přemysla. Tentýž orchestr také reprezentativním průřezem díla Bedřicha Smetany festival zahájí a Mou vlastí za řízení Tomáše Netopila uzavře.

Na Smetanově Litomyšli zazní i další opery, jako Její pastorkyňa Leoše Janáčka či Quo vadis Sylvie Bodorové, a speciálně komponované koncerty s velkým obsazením: například závěrečný díl tetralogie Sólo pro 100 smyčců či program o pivu a pivovarech. Chybět ovšem nebudou ani intimněji laděná komorní vystoupení, sólové recitály ani duchovní hudba.

Pavel Haas Quartet, foto Petra Hajská.jpg
  • Pavel Haas Quartet (©Petra Hajská)

Mimo jiné vystoupí Josef Špaček, Marek Kozák, Pavel Svoboda, Pavel Haas Quartet, Wihanovo kvarteto i Smetanovo trio, Huelgas Ensemble i Duo KCHUN, Alžběta Poláčková i Pavel Černoch. Ve slavných operních áriích a italských písních se debutově v České republice představí britsko-italský tenorista Freddie De Tomasso. Celý program včetně odlehčených představení a doporovodných akcí je k dispozici na webových stránkách festivalu. Prodej 34 tisíc vstupenek bude zahájen ve středu 6. března v 10 hodin.

Jakub Hrůša, fotoPetr Chodura.jpg
  • Jakub Hrůša (©Petr Chodura)

„Rozsah Smetanovy Litomyšle v jubilejním roce je naprosto nebývalý. Z původně několikadenní přehlídky vyrostl v měsíční festival svrchovaně reprezentující tvorbu i osobnost Bedřicha Smetany, stejně jako další jubilanty Roku české hudby,“ říká umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský. „Mottem 66. ročníku Smetanovy Litomyšle je NAŠE VLAST, které na straně jedné akcentuje kořeny, tradice a národní charakter oslav a festivalu, ovšem přitom nabízí potřebné internacionální přesahy a impulsy z hlediska interpretačního i umělecké tvorby.“

„Z důvodu pokračující rekonstrukce Státního zámku Litomyšl se i v letošním roce hlavní festivalové pořady konají ve Festivalové hale s kapacitou téměř 1300 diváků. Věrným fanouškům Smetanovy Litomyšle však můžeme slíbit, že uděláme všechno pro to, aby se festival už v příštím roce vrátil na zámek, kde vznikne nová koncertní síň podle návrhu Josefa Pleskota,“ dodává ředitel festivalu Michal Medek.

Zámek Nové Hrady, foto František Renza.jpg
  • Zámek Nové Hrady (©František Renza)

Zdroj: TZ

Úvodní foto: Zámecký pivovar Litomyšl - rodiště Bedřicha Smetany (©František Renza)

Podcast