Sounds of Žofín 2022

V Praze vystoupí světová špička dechových orchestrů

Pokud máte rádi kvalitní dechové orchestry (pozor! — nezaměňovat za tzv. „dechovku“), potom si už teď poznamenejte do diářů termín 19.–23. 7., kdy se v Praze uskuteční festival Sounds of Žofín. Koná se při příležitosti konference Světové asociace symfonických dechových orchestrů a souborů (WASBE), kterou naše hlavní město bude hostit, a jedná se opravdu o jedinečnou příležitost. Na festivalu vystoupí 1 800 hudebníků z domova i ze zahraničí.

Nejprestižnějším hostem bude US Marine Band, hlavní ceremoniální orchestr amerických prezidentů, jehož koncerty jsou naplánovány na 20. a 21. července. Z českých orchestrů vystoupí také špičková tělesa — Ústřední hudba Armády České republiky a Hudba Hradní stráže a Policie ČR. Z domácích přijedou např. také orchestry ze Šternberka, Přelouče, Štramberka, Přerova, ze zahraničních těles se můžeme těšit na hosty z Německa, Nizozemí, Itálie, Kanady, Španělska, Jižní Koreje, Švýcarska a USA, odkud kromě výše zmíněného „prezidentského“ orchestru přijede ještě dalších šest (!) vynikajících těles.

Koncerty se konají na Žofíně (placený vstup) a ve Valdštejnské zahradě (volný vstup). Některé kategorie vstupenek již jsou vyprodány, takže se vyplatí neváhat. Celý program najdete na stránkách festivalu Sounds of Žofín.

Zároveň s festivalem proběhne i skladatelská soutěž v oboru kompozic pro dechové orchestry a řada odborných i popularizačních přednášek. Co nás samozřejmě těší, je připomínka českého skladatele Karla Husy, jehož 100. výročí narození jsme si loni připomínali a jehož poctě je festival věnován.

Foto: United States Marine Band, 11 October 2007 (Wikipedia)

Podcast