Pučálková zazpívá z obýváku Daniela Hopea

Česká mezzosopranistka se představí v rámci projektu Europe@Home.

Držitel Evropské kulturní ceny britský houslista Daniel Hope v době koronavirové pandemie přibližuje hudbu zájemcům prostřednictvím přímých přenosů ze svého pokoje. A tak z jeho berlínského obývacího pokoje zazpívá 27. února i česká mezzosopranistka Štěpánka Pučálková..

Pučálková, která je ve stálém angažmá v Semperově opeře v Drážďanech, přednese cyklus Cikánských písní Antonína Dvořáka a výběr z Šestero písní milostných Petra Ebena.

Pučálkovou doprovodí Hope na housle spolu s americkým klavíristou Kunalem Lahirym. Hope si vybral tuto českou mezzosopranistku, aby společně s dalšími 27 zástupci zemí Evropské unie zprostředkovala atmosféru České republiky, její historie a hudby prostřednictvím evropského kulturního kanálu TV ARTE. Cílem projektu je vždy od pátku do neděle během devíti týdnů vzkázat, že hudba není mrtvá.

"S Danielem jsem se setkala již během vystoupení na vánočním koncertě v drážďanském Frauenkirche v roce 2018. Proto pro mě bylo potěšením, že na mě Daniel nezapomněl a přizval mě do svého projektu, abych reprezentovala Českou republiku. Moc si toho vážím," uvedla Pučálková, držitelka ceny ředitele Národního divadla.

Hope v době omezení souvisejících s šířením koronaviru už loni uspořádal koncerty komorní hudby ve svém obývacím pokoji v Berlíně vysílané on-line. Série, kterou sledovaly miliony diváků, se zúčastnili umělci jako sir Simon Rattle, Magdalena Kožená, Max Raabe a Max Richter. "Přestože jsem vyrůstal ve Velké Británii a angličtina je můj mateřský jazyk, vždy jsem byl přesvědčený Evropan. Rád bych zprostředkoval evropské ideály v hudbě, zejména v době, kdy je naše kultura nesmírně ohrožena," sdělil Hope.

Britský houslista se loni v polovině září představil na speciální plovoucí scéně na Vltavě v Praze. Koncert, který mohli diváci sledovat z plovoucí scény i lodiček a šlapadel, byl součástí festivalu Struny podzimu. S Hopem vystoupil český ansámbl Epoque Orchestra. Koncert s názvem Hope for Prague/Hope for Europe odvysílal kanál TV ARTE.

Zdroj: ČTK
Foto: Ilona Sochorová

Podcast