Světová premiéra loutkové hudební pohádky Plešatá princezna

V sobotu 6. dubna se v prostorách Domu Ronalda McDonalda v areálu Fakultní nemocnice v Motole uskuteční světová premiéra loutkové pohádky Plešatá princezna, která volně zpracovává hudbu terezínské autorky Leny Stein-Schneider.

Představení Plešatá princezna vzniklo v rámci projektu Musica non grata v koprodukci Národního divadla a spolku Loutky v nemocnici za finanční podpory Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v České republice. Světová premiéra, která se uskuteční tuto sobotu 6. dubna, je exkluzivně určena dětským pacientům onkologického oddělení Fakultní nemocnice v Motole.

Na vzniku představení se podílí mladý autorský tým ve složení Matyáš Míka (koncept, scénář a režie), Markéta Labusová (hudba) a Iva Ščerbáková (scénografie). Odrazovým můstkem pro vznik této hudební loutkové pohádky se stal příběh Zlatovláska (v originále Die Goldhärchen) německé autorky Leny Stein-Schneider (1874–1958), jež byla v letech 1942–1945 internována v terezínském ghettu.

„Naprostá většina hudebních vstupů pracuje s motivy z původních Leniných písní, které jsem ovšem moderně instrumentovala, osvěžila novými rytmy a přizpůsobila je žánrově tak, aby z pohledu dnešních dětí srozumitelněji komunikovaly povahu a rozpoložení jednotlivých postav,“ přibližuje hudební koncepci Plešaté princezny skladatelka Markéta Labusová.

02_2023-12-12_plesata-princezna_workshop (c) Václav Hodina (kopie).jpg

Představení je určeno dětem od 4 do 8 let a je koncipováno pro uvádění ve školách, školkách, na divadelních festivalech tvorby pro děti a jako součást nabídky edukačních programů. S ohledem na mobilitu představení pracují herci s playbacky, které sami ovládají. Markéta Labusová kombinuje zvuk analogových nástrojů se zvukem klavíru (připomínkou faktu, že Lena Stein-Schneider byla vynikající klavíristkou) a zvukem houslí, které doprovázejí titulní píseň.

Režisér Matyáš Míka k představení uvádí: „Zaujala mě postava hlavní hrdinky – sympatické, drzé rebelky, která se nebojí vystoupit ze zajetých konvencí, které jí předurčuje její postavení. Zatímco však původní pohádka ústí v poučení o mírnosti a poslušnosti, cesta naší pohádky vede jiným směrem. Naše hrdinka podnikne kvůli lásce dlouhou záchrannou cestu, během které se – aniž by ztratila něco ze své kuráže a otevřenosti – naučí citlivosti k druhým a přesvědčí se, že jen proto, že je princezna, jí svět u nohou neleží. V příběhu jsem se vydal tímto směrem, protože jsem přesvědčen, že schopnost dohlédnout důsledky svých činů a rizika arogance a ponižování rezonují v dnešní době zřetelněji než téma poslušnosti. Po smyslové stránce tak zcela opouštíme původní autorčin text.“

17_2023-12-12_plesata-princezna_workshop (c) Václav Hodina (kopie).jpg

Organizace Loutky v nemocnici bude jako koprodukční partner inscenaci pravidelně přinášet dětským pacientům v nemocnicích a léčebnách. Specifické potřeby této divácké skupiny ovlivnily i dramaturgii inscenace a způsob zpracování látky. „U nových inscenací myslíme nejen na určitou věkovou skupinu, ale i děti s konkrétními diagnózami či potřebami. Pokud představení otevírá prostor pro komunikaci o tématech, jako je odlišnost, či o tom, jak důležité je nevzdat se na dlouhé cestě, která vede k cíli, víme, že spolu s příběhem přinášíme více než jen chvilkové odreagování se od prožívané nemoci. Mezi inscenace s takovou ambicí patří i Plešatá princezna. Tento mimořádný projekt opět posouvá kvalitu naší nabídky v místech, kam se jinak profesionální divadlo nedostane,“ dodává producent Loutek v nemocnici Jakub Matějka.

Pohádka Plešatá princezna byla přeložena také do němčiny a do budoucna se plánuje její uvádění v německy mluvících zemích. Vedle samotného představení je součástí projektu rovněž hudební workshop.

plesala princezna_1 (c) Iva Ščerbáková.jpg
  • Grafika k představení (©Iva Ščerbáková)

Foto ©Václav Hodina

Zdroj: TZ

Podcast