Tracyho tygr podle Emila Viklického

K příležitosti oslavy 75. narozenin olomouckého rodáka, jazzového klavíristy a hudebního skladatele Emila Viklického uspořádá ve čtvrtek 29. června soubor opery a operety Moravského divadla ve světové premiéře slavnostní koncert Tracyho tygr s Viklického autorskými písněmi.

Emil Viklický složil hudbu, která je inspirovaná novelou Williama Saroyana Tracyho tygr, na text Tomáše Rorečka původně pro plánovaný muzikál. „Tracyho tygra napsal Emil Viklický jako muzikál určený pro provozování na jevišti, tedy i s hereckými akcemi a baletem. Naše uvedení bude koncertní, tedy sled hudebních čísel v pořadí, jak je tvořil autor,“ uvedl dirigent Petr Šumník.

V hlavních rolích Tracyho a Laury vystoupí vynikající hostující sólisté Natálie Tichánková a Jiří Daniel. „Jelikož se v této velkolepé hudbě prolíná několik žánrů, věříme, že koncert zaujme nejen jazzové nadšence. Navíc se bude jednat o světovou premiéru,“ uvedla dramaturgyně opery a operety Vilma Bořkovec.

Emil Viklický bude čestným hostem večera. „Tracyho tygr je moc pěkná povídka o lásce, o mládí a o touze něčeho dosáhnout. A o tom, že se to někdy podaří a někdy ne. Myslím, že generaci 60. a 70. let, kterou jsem zažil a jsem za to rád, zasáhla, a věřím, že je stále aktuální i pro tu současnou,“ sdělil Emil Viklický.

Po hudební stránce se jedná o impozantní dílo. Ve vokální složce má kromě sólistů zcela zásadní roli sbor. Jádrem instrumentální složky je kvartet ve složení kytara – baskytara – klavír – jazzové bicí. Tuto skupinu obohacuje kompletní symfonický orchestr.

V rámci této jedinečné příležitosti bude ve foyer Moravského divadla od 12. do 29. června o slavném jazzovém hudebníkovi původem z Olomouce uspořádána výstava.

Foto: Elekes Andor

Podcast