V Brně vstoupí do nového roku jazzem

Filharmonie Brno se 1. ledna vrátí k tradici novoročních koncertů.

Filharmonie Brno se 1. ledna vrátí k tradici novoročních koncertů, tentokrát s jazzově laděným programem. V první den roku 2021 se koncert nekonal kvůli opatřením proti šíření koronaviru, v aktuální sezoně jsou podmínky příznivější. Pro brněnský orchestr jsou novoroční koncerty výjimečné i proto, že na 1. ledna připadá výročí založení filharmonie. Tentokrát oslaví 66. narozeniny.

Orchestr povede šéfdirigent Dennis Russell Davies. Zazní skladby Dukea Ellingtona, Leonarda Bernsteina a Jaroslava Ježka, od jehož smrti uplyne 1. ledna 80 let.

Večer zahájí Ellingtonův symfonický chvalozpěv Tři černí králové. Následuje Klavírní koncert, který napsal Ježek jako čerstvý absolvent pražské konzervatoře. Skladbu v roce 1927 provedla Česká filharmonie. Sólového partu se zhostí Ital Emanuelle Arciuli, jehož repertoár sahá od Bacha po soudobou hudbu. V Brně se poprvé představil v roce 2018 v Klavírním koncertu Loua Harrisona.

"Tentokrát před ním stojí ještě větší výzva v podobě provedení sólových partů hned ve dvou dílech – Ježkově koncertu a Bernsteinově Druhé symfonii,“ uvedl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš. Posluchači uvidí a uslyší na pódiu hned tři klavíry: kromě dvou křídel také pianino.

Novoroční koncert začíná ve 20:00 v Janáčkově divadle. Vstupenky jsou zatím v prodeji. „Této tradice si nesmírně vážíme. Při letošním jazzově laděném programu propojíme tři velké skladatele 20. století a věřím, že společný vstup do nového roku se stane krásným zážitkem,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Zdroj: ČTK
Foto: Profimedia

Podcast