V pátek začíná v Kroměříži pátý ročník Letní hudební akademie

Do malebného moravského města už za několik dní zamíří téměř šest desítek studentů hudby z České republiky i zahraničí. V rámci doprovodného festivalu Hudební Kroměříž vystoupí například Ivo Kahánek nebo Kateřina Kněžíková s Adamem Plachetkou.

V učebnách ZUŠ Kroměříž a Konzervatoře P. J. Vejvanovského čeká studenty již popáté výuka pod vedením renomovaných osobností klasické hudby. Mezi nimi letos budou sopranistka Kateřina Kněžíková, violoncellistka Michaela Fukačová, cembalistka Barbara Maria Willi, klavírista Ivo Kahánek, houslista Fedor Rudin a violista Pavel Nikl. Studium pro hudební manažery povede opět generální ředitel České filharmonie David Mareček a výuku korepetitorů Zdeněk Klauda.

Většina lektorů se také představí v rámci koncertů doprovodného festivalu Hudební kroměříž. Ten začne v pátek 12. srpna zahajovacím koncertem La Retour de la Paix ("Návrat míru") orchestru Collegium Colloredo a sopranistky Martiny Klaudové. Pianista Ivo Kahánek zahraje v sobotu 13. srpna klavírní recitál společně s laureátkou kroměřížské akademie Norou Lubbadovou. Své letošní životní jubileum přijede do Kroměříže oslavit i houslista Václav Hudeček, jemuž bude v neděli 14. srpna věnován slavnostní symfonický koncert ve skleníku kroměřížské Květné zahrady. 19. srpna tamtéž společně vystoupí operní pěvci a manželé Kateřina Kněžíková a Adam Plachetka na mozartovském, scénograficky atraktivním koncertě pojmenovaném Návrat Amadea.

Katerina_Knezikova_Adam_Plachetka_menší_jpg.jpg

(Adam Plachetka a Kateřina Kněžíková)

Chybět samozřejmě nebudou ani koncerty studentů, nazvané Budoucí mistři, a operní galakoncert studentů Kateřiny Kněžíkové a Zdeňka Klaudy. Poprvé do dramaturgie festivalu letos vstoupí také folklór: hostem Tomáše Netopila při jedné z besed bude hudebník a folklorista Jiří Pavlica.

Právě dirigent Tomáš Netopil je kroměřížským rodákem a uměleckým ředitelem projektu. „Někteří studenti už nyní mají za sebou velké úspěchy na soutěžích u nás i ve světě. Mnoho z nich se k nám vrací opakovaně, aby využili jedinečné příležitosti rozvíjet svůj talent společně se špičkovými lektory,“ vysvětluje. „Nově získané zkušenosti navíc dokáží transformovat už během akademie do dechberoucích hudebních výkonů pro veřejnost při koncertech festivalu Hudební Kroměříž.“

koncert_skleník.jpg

(Koncert ve skleníku Květné zahrady)

5. ročník Letní hudební akademie a festival klasické hudby Hudební Kroměříž se konají od 12. do 20. srpna 2022. Kompletní program festivalu je k nalezení na webu www.hudebnikromeriz.cz, více informací o akademii pak na stránkách www.academykromeriz.com.

Foto: Letní hudební akademie Kroměříž

Podcast