V Rudolfinu zahraje Rafał Blechacz

Klavírista Rafał Blechacz vystoupí v rámci komorní řady FOK.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK přivítá polského klavíristu Rafała Blechacze v dalším večeru z cyklu Světová klavírní tvorba. Blechacz vystoupí namísto původně oznámeného Eugena Indjice, který musel ze zdravotních důvodů koncert zrušit. Pro svůj recitál si připravil pestrý repertoár, který sestává z děl J. S. Bacha, Ludwiga van Beethovena, Césara Francka a Fryderyka Chopina. Koncert proběhne v pražském Rudolfinu 12. března 2022 v 19:30. Vstupenky jsou v prodeji na www.fok.cz.

Světově uznávaný klavírista, polský zázrak Rafał Blechacz se pro velký úspěch vrací do Prahy se samostatným recitálem. Vystoupí za původně oznámeného Eugena Indjice, který bohužel musel ze zdravotních důvodů koncert zrušit.

„V okamžiku, kdy jsme se od našeho pravidelného hosta Eugena Indjice dozvěděli smutnou novinu, že bohužel nemůže v březnu zvládnout svůj klavírní recitál, zrovna do Prahy s Mozartovým klavírním koncertem za orchestrem FOK dorazil Rafał Blechacz. Slovo dalo slovo, tón dal tón… Zpětně jsem si uvědomil, že je to vlastně záskok přirozený. Oba umělci jsou skromní, jemní, noblesní. Lyričtí básníci klavíru. Předurčeni pro nostalgický svět Chopinův. Když Rafał poslal návrh programu, zatetelil jsem se radostí. Je to dramaturgický klenot, perlový náhrdelník,“ dodává dramaturg FOK Martin Rudovský.

Blechacz ve svém klavírním recitálu vsadil na výběr děl od vrcholného baroka až do romantismu. Na programu bude taneční Partita č. 2 Johanna Sebastiana Bacha a hned dvě díla od Ludwiga van Beethovena – 32 variací a Sonáta č. 5. Dále zazní romantická skladba Preludium, fuga a variace z pera Césara Francka. V neposlední řadě zařadil Blechacz do repertoáru dílo skladatele, který, jak sám říká, je mu nejbližší, „básníka klavíru“ Fryderyka Chopina, od něhož zahraje Sonátu č. 3.

Rafał Blechacz patří mezi největší talenty současné hudební generace. V roce 2005 zvítězil v Mezinárodní klavírní soutěži Fryderyka Chopina ve Varšavě. Od té doby se stal umělcem světového formátu. Získal si publikum po celém světě. Nejinak tomu bylo i letos v únoru ve Smetanově síni Obecního domu, kde posluchače oslnil Mozartovým Klavírním koncertem. Pravidelně spolupracuje s největšími orchestry, vystupuje sólově po celém světě a jeho nahrávky, především Chopinových děl, získaly mnoho ocenění.

Koncert se uskuteční 12. března 2022 v 19:30 v Rudolfinu a je součástí cyklu Světová klavírní tvorba.

IG_1080x1080_12_03_22.png

Foto: Archív FOK

Podcast