Výstava Světloplach představuje Petra Nikla také jako hudebníka

Jeden z nejznámějších umělců současné české scény Petr Nikl připravil částečně procesuální instalaci reflektující prostory SmetanaQ Gallery ve vazbě na její sousedství s řekou Vltavou a pražským panoramatem. Výstava Světloplach vznikla v autorské spolupráci s fotografem Honzou Sakařem a hudebním alchymistou Ondřejem Smeykalem. Expozice zve návštěvníky do světa světelných a zvukových proměn a her od 9. června do 17. září.

Petr Nikl vytvořil pomocí camery obscury světelné hry. Na výstavě Světloplach je hudebně doprovází na komplex svých strunných nástrojů. Ve zvukovém dialogu se k němu přidává Ondřej Smeykal s tradičním australským nástrojem, gongem a elektronikou. Vystaveny jsou i Niklovy obrazy, jimiž reaguje na své stylizované portréty – fotografie na plechu pořízené Honzou Sakařem. Výstavu, připravenou kurátorem Petrem Vaňousem, rozšiřují ojedinělá večerní vizuálně-hudební vystoupení pro veřejnost a denní program zaměřený také na dětské návštěvníky.

Koncepce výstavy Světloplach pracuje s podmanivým výhledem na starou Prahu a řeku Vltavu, který nabízejí oba výstavní sály SmetanaQ Gallery. Petr Nikl v jedné z místností rozehrál pomocí tuše a rýžového papíru instalaci, tematizující vodu a její tekutost.

Druhý galerijní prostor je postaven na polaritě světla a tmy. Světelné hry vznikají jednoduchou projekcí camery obscury. Petr Nikl projekci doprovodí živou hudbou, využívající komplexu svých strunných nástrojů v experimentálním dialogu se zvuky gongu a didgeridoo, rozehrávaných Ondřejem Smeykalem, jenž je profesionálním hráčem na prastarý nástroj domorodých australských obyvatel.

Hudební vystoupení světelně ozvláštní velkoplošná projekce camery obscury, připravená spolu s fotografem Honzou Sakařem. S ním vstupuje Petr Nikl rovněž do dialogu, a to prostřednictvím obrazů, které jsou volným přepisem Sakařových fotografií na plech (ferrotypie). Světelné hry mají možnost návštěvníci vnímat i spolu s autorem výstavy.

SmetanaQ Gallery připravila k výstavě Světloplach doprovodný program v podobě denního programu a večerních koncertů. „Petr Nikl bude SmetanaQ Gallery využívat jako svůj ateliér ve dnech 16., 20., 21., 27., 28. června a 4., 5., 6.července vždy od 11.00 do 18.00. Večerní program zahájí vizuálně-hudební vystoupení 9. června, poslední světloplašný koncert se odehraje 6. července. Vstupenky v předprodeji lze zakoupit na portále GoOut.net.“ Za galerii SmetanaQ Gallery dodává Markéta Musilová.

Foto: Anna Pleslová

Podcast