Zaboduje Phidylé v mezinárodní konkurenci ?

Na cenu BBC Music Magazine nominovali alba s nahrávkami Kněžíkové a Hrůši.

Na cenu BBC Music Magazine má nominaci v kategorii Vocal album Phidylé sopranistky Kateřiny Kněžíkové a v kategorii Concerto nahrávka s dirigentem Jakubem Hrůšou. Český dirigent nahrál s Bamberskými symfoniky Houslový koncert č. 1 a č. 2 Bohuslava Martinů v provedení Franka Petera Zimmermanna. Na album ještě zařadili Sonátu pro sólové housle Bély Bartóka. Veřejné hlasování se uskuteční ode dneška do 28. února, oznámili na stránkách pořadatelé cen. Ceny budou vyhlášeny 28. dubna na galavečeru BBC Music Magazine Awards v Kings Place v Londýně.

"BBC Music Magazine Awards jsou vyhrazené pouze klasické hudbě a na rozdíl od většiny jiných prestižních cen zde o vítězi jednotlivých kategorií rozhoduje prostřednictvím internetového hlasování široká veřejnost po celém světě," uvedl Vladan Drvota z vydavatelství Supraphon. Album Phidylé Kněžíková nahrála s Janáčkovou filharmonií Ostrava a s dirigentem Robertem Jindrou. Svůj supraphonský sólový debut sopranistka sestavila z písní s nádechem impresionismu z přelomu 19. a 20. století.

Podle dirigenta Hrůši všechny tři skladby na nominované nahrávce s díly Martinů a Bartóka patří k interpretačně velmi obtížným. Mimo jiné proto, že každá z nich byla jednotlivě napsána na objednávku tří houslových virtuosů se všemi individuálními nároky "na tělo" interpreta.

Na cenu BBC Music Magazine bylo nominováno celkem 27 alb z loňské produkce 17 významných vydavatelských společností z celého světa. Nominace jsou rozděleny do devíti kategorií a představují to nejlepší z přibližně 175 nahrávek recenzovaných v BBC Music Magazine v průběhu uplynulého roku. Šéfproducent klasické hudby Supraphonu Matouš Vlčinský sdělil, že v případě BBC Music Magazine Award jde o druhou nejvýznamnější hudební britskou cenu v klasické hudbě hned po "Oscarech klasické hudby", ocenění měsíčníku Gramophone.

Zdroj: ČTK
Foto: Profimedia

Podcast