"Alma - duše moje." Nové album s kompletními písněmi Almy Mahlerové

Všech 17 písní Almy Mahlerové natočily sopranistka Elise Caluwaerts a klavíristka Marianna Shirinyan na svou novou nahrávku, pojmenovanou Alma - Meine Seele.

Písně Gustava Mahlera jsou všeobecně známy. Kolik však znáte písní z pera jeho manželky a "múzy" mnoha umělců secesního období, Almy Mahlerové?

Je jich celkem 17 a většinu z nich Alma napsala v mládí - před sňatkem s Gustavem, kterému své skladatelské ambice obětovala. 14 z těchto písní vyšlo za ještě za autorčina života, další 3 byly publikovány posmrtně. Jejich poslech je dobrodružným výletem do světa bohatých romantických harmonií a dynamických odstínů, v nichž se odráží široká škála silných emocí. Vzrušená chromatika střídá momenty intimně lyrické a hudba chvíli vyjadřuje erotické napětí, chvíli zase intenzivní náboženský prožitek či hlubokou něhu - to všechno v písních Almy Mahlerové najdeme.

Na nové album Alma - Meine Seele, které vyšlo 5. května u belgického vydavatelství Fuga Libera, komplet těchto písní natočila sopranistka Elise Caluwaerts a klavíristka Marianna Shirinyan. Nahrávka je o to autentičtější, že na ní zní piano značky Steinway z roku 1899, odpovídající zvukovému ideálu, který pravděpodobně měla na mysli i samotná autorka.

alma---meine-seele-complete-songs-of-alma-mahler-fug796-20230309154908-front.jpg
  • Obal nahrávky (©Fuga Libera)

Úvodní foto: Alma Mahlerová (©Profimedia)

Podcast