Bella Adamova a Michael Gees nalezli domov na novém CD. Pokřtěno bude tento týden

Oceňovaná altistka Bella Adamova a německý klavírista Michael Gees u Supraphonu vydali společné album There Is Home, které bude tento týden ve čtvrtek 5. října pokřtěno na festivalu Music is...

Klavírista Michael Gees se narodil v roce 1953 v Západním Německu, altistka Bella Adamova téměř o 40 let později v Severním Kavkazu a následně vyrůstala v Praze s kořeny zapuštěnými do několika různých kultur. Snad právě vzhledem k rozmanitému kulturnímu pozadí tohoto dua, založeného roku 2016, je tématem jejich nového společného alba hledání domova.

Vyšlo koncem srpna u Supraphonu a jmenuje se There Is Home ("Zde je domov"). Jeho křest je naplánován právě na tento týden - čtvrtek 5. října - na koncert v rámci festivalu Music is... (dříve Americké jaro) v pražském Divadle X10.

Rozmanitost a střetávání různých kultur se projevují i na dramaturgii alba, která je skutečně pestrá, multikulturní i multižánrová a především neoposlouchaná. Najdeme zde písně Pavla Haase, Modesta Petroviče Musorgského, Gustava Mahlera i Benjamina Brittena a mezi nimi se proplétají autorská intermezza a improvizace obou interpretů. Improvizované už ostatně bylo také jejich první společné album Blooming z roku 2019.

„Album je opravdu moje srdeční záležitost. Jeho dramaturgii jsem měla, jak se říká, v šuplíku už od roku 2017, kdy jsem ji prezentovala na svém magisterském koncertě v Kolíně nad Rýnem, a až na pár doplnění jsme na ní nic neměnili. Tehdy mi ale trvalo celý rok, než jsem svoji představu dotáhla do té formy, se kterou jsem mohla být spokojená, říká o nahrávce Bella Adamova.

large.jpg
  • Obal alba (©Supraphon)

Úvodní foto: Bella Adamova (©Kate Rubin)

Podcast