Česká filharmonie pokračuje v mahlerovském kompletu "Titánem"

Nová nahrávka Mahlerovy Symfonie č. 1 D dur pod taktovkou Semjona Byčkova vyšla 8. září u vydavatelství PentaTone.

Dlouhodobý nahrávací projekt České filharmonie a jejího šéfdirigenta Semjona Byčkova, jehož cílem je postupně u vydavatelství PentaTone vydat nahrávky všech symfonií Gustava Mahlera, zaznamenal další mezník. Po skladatelových symfoniích č. 2, 4 a 5, vydaných v loňském a letošním roce, vyšla 8. září nahrávka oblíbené Symfonie č. 1 D dur přezdívané "Titán".

V souvislosti s touto Mahlerovou symfonií je často citován autorův výrok, že „symfonie by měla být jako svět, měla by obsáhnout všechno“. Hned ve svém prvním symfonickém díle z roku 1888 tak nabídl tehdy sedmadvacetiletý skladatel a dirigent svým posluchačům pestrý hudební svět plný zvuků zvířat, loveckých rohů, venkovských tanců, klezmerových kapel a melodií lidových písní.

Tato symfonie patří k vůbec nejuváděnějším skladatelovým dílům a byla už za jeho života značně populární: sám Mahler ji dirigoval vícekrát než kterékoli jiné ze svých pozdějších děl. Přestože se jedná o dílo nahrané již nesčetněkrát vynikajícími světovými orchestry, první tuzemské i zahraniční recenze chválí Byčkovovo promyšlené hudební pojetí i výkon České filharmonie.

Foto: Semjon Byčkov nad partiturou (©Marco Borggreve)

Podcast