Daniel Matejča vydává u Supraphonu debutové album se sonátami Eugèna Ysaÿe

Mladý houslista vydal své první CD v pátek 21.4., jen několik dnů před svými osmnáctými narozeninami.

Svůj cyklus šesti sonát pro sólové housle napsal belgický houslový virtuos Eugène Ysaÿe právě před sto lety - v roce 1923 - coby "moderní" protějšek k Bachovým sonátám a partitám BWV 1001–1006. Toto dílo, pohybující se na hranici technických možností nástroje a dedikované předním virtuosům Ysaÿovy doby, nyní natočil mladý český houslista Daniel Matejča na své debutové album, které vydal v pátek 21. dubna u vydavatelství Supraphon a které označuje za svůj "splněný sen."

Daniel Matejča loni zvítězil jako historicky první Čech v takzvané Evropské soutěži mladých hudebníků (Eurovision Young Musicians), o rok dříve vyhrál televizní soutěž mladých talentů klasické hudby Virtuosos V4+. Na housle hraje již od čtyř let, od sedmi let se pak vzdělává pod vedením profesora Ivana Štrause. U něj nyní také studuje na hudební fakultě AMU, kam byl mimořádně přijat již ve věku šestnácti let.

„Je to komplet, který představuje jak můj hudební vkus, tak můj hudební vývoj. Na albu je zvěčněno pět let mého života," říká k nahrávce její protagonista, který se tomuto cyklu intenzivně věnuje od dvanácti let. Na albu najdeme také skladbu Obsession II., inspirovanou Ysayëovými sonátami, kterou Supraphon objednal u současné české skladatelky Jany Vöröšové speciálně pro Daniela Matejču.

Foto: Daniel Matejča (©Profimedia)

Podcast