Danteho Božská komedie v baletním zpracování skladatele Thomase Adèse

Velkolepá celovečerní kompozice provede posluchače všemi kruhy Pekla i Očistcem až do Ráje.

Novinkou týdne na Classic Praha je tentokrát zbrusu nové album Losangeleské filharmonie a dirigenta Gustava Dudamela, které vyjde tento týden v pátek - 21. dubna - na labelu Nonesuch Records společnosti Warner Music. Jeden z předních amerických orchestrů natočil zcela současné dílo, které vzniklo teprve v roce 2019.

Jedná se o celovečerní balet Dante, který je založený na obrazech ze slavné Božské komedie italského básníka Danta Alighieriho. Dílo o třech částech, nazvaných samozřejmě "peklo", "očistec" a "ráj", bylo původně určeno pro londýnskou Královskou operu a dirigent Dudamel jej nastudoval i například s orchestrem Pařížské národní opery nebo s Londýnskou filharmonií.

Thomas Adès patří k nejuváděnějším žijícím skladatelům ve Velké Británii i na světě. Jeho skladby jsou hrány předními světovými orchestry a byly oceněny prestižními cenami jako Grammy, Diapason d´Or i International Opera Awards.

Adèsův Dante je typicky postmoderním dílem, které využívá širokou škálu kompozičních technik a čerpá z romantismu, impresionismu, etnické hudby i dalších stylů. Část "Peklo" pojal autor jako poctu Franzi Lisztovi, který Danteho Božskou komedii také hudebně zpracoval do své slavné chorální symfonie který byl Thomasi Adèsovi "jeho Vergiliem."

Foto: Thomas Adès (©Profimedia)

Podcast