Dlouhý večer s Rachmaninovem v podání klavíristky Yuji Wang

Klavíristka vydala začátkem září nové živé album, na které natočila kompletní dílo letošního jubilanta Sergeje Rachmaninova pro klavír a orchestr.

Nové album klavíristky Yuji Wang, dirigenta Gustava Dudamela a Losangeleské filharmonie je poctou letošnímu dvojitému jubilantovi Sergeji Rachmaninovovi (1873 - 1943). Kompletní skladatelovo dílo pro klavír a orchestr - tedy čtyři klavírní koncerty a Rapsodii na Paganiniho téma - nahráli interpreti v kalifornském sále Walt Disney Concert Hall.

Tuto živou nahrávku vydalo 1. září vydavatelství Deutsche Grammophon. Sestává pochopitelně ze dvou CD. Na prvním najdeme Rachmaninovovy Koncerty č. 1 a č. 4 a uzavírá je zmíněná Rapsodie - rozsáhlé variace na téma Paganiniho houslového Capriccia č. 24. Druhý nosič pak obsahuje dva skladatelovy koncerty nejuváděnější a nejvirtuosnější, tedy Koncert č.2 c moll a Koncert č.3 d moll.

Ačkoli v lednu letošního roku Yuja Wang v newyorské Carnegie Hall provedla s dirigentem Yannickem Nézet-Seguinem všech pět zmíněných děl během heroického maratonu dokonce za jediný večer, tyto kalifornské nahrávky s Gustavem Dudamelem byly přece jen pořízeny v pohodlnějším časovém rozmezí čtrnácti dnů.

Zahraniční kritika vyzdvihuje nejen technicky brilatní výkon sólistky Yuji Wang, ale také také její elán a plastický přednes. Kritik Andrew Clements napsal v recenzi pro deník Guardian, že nové album Yuji Wang je každopádně mnohem zralejší než její předchozí nahrávky Rachmaninovových koncertů z let 2011 a 2013.

Foto: Gustavo Dudamel a Yuja Wang (©Mark Allan)

Podcast