Duo Kopatchinskaja-Say opět v akci

Patricia Kopatchinskaja a Fazil Say natočili album houslových sonát Janáčka, Brahmse a Bartóka.

Novinkou týdne na Classic Praha je tentokrát album s lapidárním názvem Janáček-Brahms-Bartók, které letos 6. ledna vyšlo u Alpha Classics. Houslové sonáty od Leoše Janáčka, Johannesa Brahmse a Bély Bartóka tentokrát vydala dvojice hudebníků, která začala spolupracovat už roku 2004. Tvoří ji moldavská houslistka jménem Patricia Kopatchinskaja a turecký pianista Fazil Say - letos uplyne rovných 15 let od vydání jejich první společné nahrávky.

Oba umělci mají své vlastní sólové kariéry, společné vystupování je však pro ně stále obohacující. Houslová virtuoska označuje svého kolegu za "vulkán plný nezkrotné síly a energie," klavírista u ní zase vyzdvihuje její svobodnou a spontánní hru. Na novou desku vybrali tentokrát repertoár, který jim umožňuje využít jejich živelnost beze zbytku. Nahrávka začíná Janáčkovou sonátou z roku 1914, kterou houslistka "Pat Kop" označuje za "extrémní, srdcervoucí dílo". Následuje Brahmsova Sonáta č.3 d moll a vše završí skvělá Sonáta č.1 Bély Bartóka.

Zahraniční recenze vyzdvihují souhru obou hudebníků a nekompromisní, virtuosní interpretaci, která přesto dává vyniknout detailům.

Foto: Profimedia

Podcast