Franck z Fran(c)kfurtu

Novou nahrávku Symfonie d moll Césara Francka natočil dirigent Alain Altinoglu společně s Frankfurtským rozhlasovým orchestrem.

Loňský rok 2022 byl mimo jiné rokem oslav 200. výročí narození belgicko-francouzského skladatele a varhaníka Césara Augusta Francka, který se asi nejvíce proslavil svou tvorbou pro varhany a zhudebněním textu Tomáše Akvinského Panis Angelicus. Závěrem loňského jubilejního roku ovšem u vydavatelství Alpha Classics vyšla deska, která je naší aktuální Novinkou týdne na Classic Praha a která také připomíná Franckovo dílo symfonické.

Těžištěm nového alba je Franckova jediná Symfonie d moll, kterou skladatel dokončil v 66 letech, v závěru svého života. Dílo patřilo ještě před několika desetiletími k nesmírně populárním a často uváděným orchestrálním kusům. Pro svou romantickou velkolepost a přístupnost bývalo zařazováno do orchestrálních programů jako zaručené "lákadlo na posluchače", poslední dobou je však uváděno spíše zřídka.

Na nové nahrávce to napravuje francouzský dirigent arménského původu Alain Altinoglu, dirigentský samouk, který loni v únoru s francouzským repertoárem přijel i do pražského Rudolfina k České filharmonii. Franckovu hudbu pod jeho taktovkou hraje Frankfurtský rozhlasový orchestr. Na desku je kromě Symfonie d moll zařazena také orchestrální mezihra z oratoria Rédemption (Vykoupení) a vše uzavírá symfonická báseň Le chasseur maudit (Prokletý lovec).

Foto: Alain Altinoglu (©Profimedia)

Podcast