Gidon Kremer se na novém albu Písně osudu věnuje pobaltským autorům i tématu židovství

Slavný lotyšský houslista album Songs of Fate natočil se svým souborem Kremarata Baltica a sopranistkou Vidou Miknevičiūtė.

„Asi ještě nikdy se Gidon Kremer nepředstavil v tak intimní a existenciálně soustředěné podobě, jako na této nahrávce,“ stojí v bookletu nového alba Songs of Fate (Písně osudu), které vyšlo 19. ledna u vydavatelství ECM. Lotyšský houslista CD natočil společně se svým souborem Kremerata Baltica, který sestává z hudebníků z pobaltských zemí, a litevskou sopranistkou Vidou Miknevičiūtė.

Album je zaměřeno na díla pobaltských skladatelů. Znějí zde díla žijících litevských autorů Raminty Šerkšnytė a Giedriuse Kuprevičiuse, mladého lotyšského skladatele Jēkabse Jančevskise, ale také Mieczyslawa Weinberga - Poláka, který žil a tvořil v Sovětském svazu.

Jak uvádí i sám Kremer, celým albem prostupuje téma židovství: najdeme zde části z komorní symfonie Davidova hvězda nebo ze skladby Kaddish Giedriuse Kuprevičiuse, ale také z Weinbergových Židovských písní. Jančevskisova skladba Lignum a kompozice This too shall pass od Raminty Šerkšnytė jsou na novém albu natočeny ve světových premiérách.

1200x1200bf-60.jpg
  • Obal alba (©ECM Records)

Úvodní foto: Gidon Kremer (©Guus Krol)

Podcast