Hana Blažíková jako Lilium mezi trním

Soubor Collegium Marianum vedený Janou Semerádovou dělá čest svému jménu s novou nahrávkou, které dominuje hlas Hany Blažíkové a mariánské písně Adama Michny z Otradovic.

Album Lilium mezi trním vyšlo v pátek 23. září u Supraphonu. Sopranistka Hana Blažíková se na něm věnuje písním českého barokního hudebního skladatele a významného básníka Adama Václava Michny z Otradovic, k jehož tvorbě má vztah už od dětství. Těžiště nahrávky tvoří výběr písní z druhého oddílu Michnovy vlivné sbírky Česká mariánská muzika, publikované roku 1647.

Hanu Blažíkovou doprovází soubor Collegium Marianum řízený flétnistkou Janou Semerádovou. V některých písních si s Blažíkovou zazpívá její bratr, houslista a tenorista Vojtěch Semerád. Členem ansámblu je ostatně i zpěvaččin manžel, theorbista Jan Krejča. Jedná se tedy o obsazení vskutku rodinné.

Aby se barokní soubor mohl projevit i samostatně, Michnovy písně doplňují na albu také instrumentální skladby od Giovanniho Girolama Kapsbergera, Heinricha Ignaze Bibera, Vincenza Albriciho nebo Samuela Capricorna. Hned v úvodu nahrávky zazní také moteto Ave maris stella složené Monteverdiho současníkem Alessandrem Grandim.

Novému albu se věnuje i článek Martiny Klausové z minulého týdne.

Foto: Petra Hajská

Podcast