J. Widmann / C. M. Weber

Skladatel, dirigent, klarinetista, pedagog - vše v jedné osobnosti.

V rámci novinky týdne se setkáváme s Jörgem Widmannem - klarinetistou, skladatelem a dirigentem, profesorem berlínské Barenboim-Said Akademie, který coby sólista spolupracuje mj. s Vídeňskými filharmoniky, orchestrem lipského Gewandhausu, Danielem Barenboimem nebo Andrásem Schiffem.

Na albu, které vydává společnost Alpha Classics natočil hudbu, která patří k základním kamenům literatury pro klairnet, tvorbu Clarla Marii von Webera. Společně s Irským komorním orchestrem, kterým je Jörg Widmann hlavním dirigentem, natočil Concertino pro klarinet a Klarinetový kvintet.

Jörg Widmann se stane rezidenčním umělcem festivalu Pražské jaro roce 2021.

„Je pro mě velikou ctí a potěšením, že mohu být rezidenčním umělcem Pražského jara,“ uvedl Widmann. „Práce mě zavedla do téměř každého hudebního centra na světě, nikdy však do Prahy, vytouženého města všech, kteří milují literaturu a hudbu.“ Widmannova rezidence přinese celkem tři koncerty, které představí jeho oblíbené autory, klíčové pro vlastní tvorbu, i ukázky z jeho vlastní hudby. V rámci Víkendu komorní hudby vystoupí v Anežském klášteře nejprve se skvělým souborem Schumann Quartett, následně pak v recitálu s ruským klavíristou Denisem Kožuchinem. Jeho rezidence pak vyvrcholí provedením Mozartova Klarinetového koncertu A dur s PKF – Prague Philharmonia a jejím šéfdirigentem Emmanuelem Villaumem. V rámci své rezidence rovněž povede mistrovský kurz.

Foto: MHF Pražské jaro / Marco Borggreve

Podcast