Jakub Józef Orliński ve světě raně barokní kreativity

Pestré nové album nazvané Beyond, na kterém polský kontratenorista zpívá společně s ansámblem Il Pomo d'Oro, vyšlo v pátek na labelu Erato.

Polský kontatenorista a tanečník break-dance Jakub Józef Orliński už je ve svých 32 letech držitelem dvou Grammy a dalších prestižních cen jako International Opera Award nebo International Classical Music Award. Také orchestr Il Pomo d'Oro si už vydobyl na světové scéně interpretace staré hudby silné postavení, ač byl založen teprve v roce 2012.

Jejich nové společné album se jmenuje Beyond a vyšlo v pátek 6. října na labelu Erato společnosti Warner Classics. Za jeho mimořádně pozoruhodnou dramaturgií stojí muzikolog, basbarytonista a repertoárový specialista Yannis François, s nímž už Orliński pracoval i na svých předchozích projektech.

Mezi osmnácti skladateli 17. století, převážně italskými, najdeme na albu vedle Monteverdiho, Cavalliho, Cacciniho či Frescobaldiho také “znovuobjevenou” Barbaru Strozzi, Girolama Kapsbergera a zároveň prakticky neznámé autory jako Nettiho, Saraciniho a Jarzębského. Deset skladeb je dokonce na albu nahráno v novodobých premiérách.

Vyniká však také interpretační a aranžérské uchopení těchto skladeb, převážně vokálně-instrumentálních, ale někdy i čistě instrumentálních. Na CD jsou navíc seřazeny tak, aby tvořily výrazově proměnlivý a pestrý celek, jenž nebude splývat ani posluchačům, kteří nepatří ke skalním barokním fajnšmekrům.

JJO-Portrait-08-TD.jpg
  • Jakub Józef Orliński (©Tatiana Daubek)

Úvodní foto: Jakub Józef Orliński (©Honorata Karapuda)

Podcast