Ke hvězdám s francouzskými symfonickými básněmi

Nové album "Aux étoiles - French Symphinc Poems" vydal 20. října Lyonský orchestr pod taktovkou Nikolaje Szeps-Znaidera.

Zvukově barevný a zasněný svět francouzské tvorby v žánru symfonické básně představuje nové dvojalbum s názvem Aux étoiles - French Symphonic Poems, které vyšlo 20. října na labelu Bru Zane, jenž se zaměřuje na propagaci francouzské hudby 19. století. Orchestre National de Lyon hraje pod taktovkou dánského dirigenta a houslisty Nikolaje Szeps-Znaidera.

Kromě oblíbených a hojně uváděných symfonických básní francouzského repertoáru, jako Čarodějův učen Paula Dukase, dušičkový Tanec kostlivců Camille Saint-Saënse, brilantní España Emmanuela Chabriera nebo Prokletý lovec od Césara Francka, který celé album otevírá, najdeme na dvou CD mezi patnácti skladbami i řadu rarit: dosud nenahraná díla nebo symfonické básně ženských autorek jako Lili Boulanger, Augusta Holmès a Charlotte Sohy. Ve stylově pestrém výběru tak zaznívá evokativní hudba vyprávějící poutavé příběhy, založené povětšinou na pohádkách, mýtech i středověkých legendách.

Recenze britského deníku Guardian ocenila toto album čtyřmi hvězdami z pěti. Ačkoliv poukazuje na kolísavou úroveň zvolených kompozic a přiznává, že v případě nejznámějších kusů zřejmě existují i přesvědčivější nahrávky, především ocenila celkovou dramaturgii a kvalitní interpretaci.

nikolaj-szeps-znaider-nouveau-chef-orchestre-national-lyon.jpeg
  • Nikolaj Szeps-Znaider (©Lars Gundersen)

Úvodní foto: Obal alba (©Palazzetto Bru Zane)

Podcast