Klasické britské Vánoce s orchestrálními koledami Johna Ruttera

Vánoční EP s orchestrálními úpravami šesti koled z pera skladatele Johna Ruttera vydal uznávaný sbor King's College v Cambridgi.

Jako jsou v Česku oblíbené úpravy tradičních vánočních koled například od Jaroslava Krčka, v Anglii se podobné popularitě těší aranžmá Johna Ruttera - skladatele, sbormistra, vydavatele a producenta, který v roce 1981 založil Cambridge Singers a který se věnuje především tvorbě pro pěvecké sbory. Jeho autorská umělá koleda Shepherd's Pipe Carol (Koleda pastýřské píšťalky) se dočkala celosvětového úspěchu.

Rutterovy orchestrální úpravy známých vánočních koled nyní natočil na své nové album Sbor King's College v Cambridgi - jeden z nejslavnějších a zároveň nejstarších pěveckých sborů v Británii. Jeho historie sahá až do roku 1441, kdy byl - stejně jako celá Královská kolej - založen Jindřichem VI.

EP pojmenované Rutter: Orchestral Carols obsahuje šest vánočních koled a ztělesňuje to nejcharakterističtější z anglické tradice vánoční hudby. Najdeme zde například Rutterovo zhudebnění vánoční básně Gilberta Chestertona All the stars looked down, tradiční koledu Sans Day Carol pocházející z Cornwallu, ale i obligátní německou Tichou noc. Sbor řídí na nové nahrávce jeho současný sbormistr a varhaník Daniel Hyde.

Foto: King's College v Cambridgi (©James Brierly)

Podcast