Kompletní Monteverdiho madrigaly. Souborná nahrávka Rinalda Alessandriniho má 12 hodin a vznikala téměř 30 let

Rinaldo Alessandrini, italský dirigent a vedoucí souboru Concerto Italiano, se Monteverdiho hudbě věnuje už několik dekád. Jeho monumentální souborná nahrávka všech devíti knih madrigalů tohoto raně barokního autora vyšla začátkem listopadu.

Claudio Monteverdi se celoživotně věnoval písňové tvorbě. První kniha jeho madrigalů byla publikována už v roce 1587, když mu bylo dvacet let, poslední - devátá - až osm let po jeho smrti, v roce 1651. V těchto sbírkách je fascinujícím způsobem dokumentován postupný přerod tehdejší umělecké hudby ze "starého" renesančního polyfonního stylu do "nového" stylu barokního během několika desetiletí.

Několik desetiletí už se také Rinaldo Alessandrini věnuje Monteverdimu. Nejnovějším výsledkem jeho dlouholeté práce je teď impozantní souborná nahrávka, která se jmenuje jednoduše Monteverdi: Tutti i madrigali a vyšla 3. listopadu na labelu Naïve. Italský dirigent a hráč na historické klávesové nástroje začal se svým souborem Concerto Italiano tato díla nahrávat už v roce 1993. Tehdy začali čtvrtou knihou. V letech 2020 a 2021 pak cyklus uzavřeli knihami devátou a první; tyto nahrávky poprvé vycházejí až v rámci představovaného kompletu.

12 hodin hudby je rozloženo na 11 CD. Nechybí zde ani nejznámější Monteverdiho madrigaly Nářek nymfy nebo Souboj Tankreda s Klorindou, pocházející z vrcholné osmé knihy nazvané Madrigaly válečné a milostné, či posmrtně vydaná kniha devátá, obsahující mimo jiné skvostnou ciacconu pro dva hlasy Zefiro torna e di soavi accenti. Samotný soubor Concerto Italiano oslaví v příštím roce už 40 let na scéně.

Claudio_Monteverdi.jpg
  • Claudio Monteverdi (©Bernardo Strozzi)

Úvodní foto: Rinaldo Alessandrini (©Javier Sierra)

Podcast