Koncertantní skladby Jana Nováka v podání skladatelových dcer

Nové CD vyšlo 13. října u Supraphonu. Hrají na něm Clara Nováková a Dora Novak-Wilmington, Karel Košárek a SOČR pod taktovkou Tomáše Netopila.

Skladatel a klavírista Jan Novák (1921 - 1984), rodák z Nové Říše na Moravě, byl výraznou osobností české hudby 20. století. studoval nejdříve v Brně, pak v Praze na AMU u Pavla Bořkovce. Jeho neoklasicistní kompoziční styl však ovlivnil i Igor Stravinskij a jazzová hudba, především ale Aaron Copland a Bohuslav Martinů, s nimiž se osobně setkal koncem 40. let ve Spojených státech. Byl milovníkem klasických jazyků, zejména řečtiny a latiny, která také inspirovala jeho tvorbu. Do zahraničí také nakonec z Československa emigroval i s rodinou po invazi vojsk Varšavské smlouvy.

Na nové nahrávce, kterou 13. října vydal Supraphon, najdeme tři jeho koncertantní skladby, jež pod taktovkou Tomáše Netopila hraje Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Album otevírá Concentus biiugis, který čtyřručně hraje "dvojspreží" klavíristů - Karel Košárek a skladatelova dcera Dora Novak-Wilmington. Oba pianisté se také představují v Novákově raném, Amerikou ovlivněném Koncertu pro dva klavíry a orchestr, zatímco druhá autorova dcera - flétnistka Clara Nováková - se ujala sólového partu ve skladbě Chorae vernales (Jarní tance), kterou Novák napsal roku 1977 v italském exilu právě pro svou dceru, tehdy patnáctiletou.

Foto: Dora Novak-Wilmington (©Jakob Schad)

Podcast