Marek Kozák a SOČR oživují Zapomenuté české klavírní koncerty

Na novém albu, které klavírista natočil za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu, najdeme tři koncerty od Karla Kovařovice, Vítězslavy Kaprálové a Pavla Bořkovce.

Originální a dramaturgicky objevný titul, který je - ať už úmyslně, či nikoli - také hodnotným příspěvkem k letošnímu Roku české hudby 2024: to je nové album pianisty Marka Kozáka a Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou dirigenta Roberta Jindry.

V pátek 8. března vydali u Supraphonu CD s názvem Zapomenuté české klavírní koncerty, na němž najdeme tři opomíjená díla českého koncertního repertoáru. Skladby jsou na albu řazeny chronologicky podle doby vzniku: devatenácté století a český romantismus ještě reprezentuje virtuózní Koncert f moll z roku 1887 od Karla Kovařovice, později také dlouholetého dirigenta a šéfa opery Národního divadla.

Následuje Koncert d moll z roku 1935 skladatelky Vítězslavy Kaprálové. Dílo tehdy dvacetileté autorky bylo její absolventskou prací a sama si jej na premiéře dirigovala. Album pak uzavírá Klavírní koncert č. 2 z pera Pavla Bořkovce z roku 1949, který je již zralým dílem odrážejícím osobitý styl tohoto významného skladatele a pedagoga.

SU43372.jpg
  • obal alba (©Supraphon)

Úvodní foto: Marek Kozák (©Keishiro Mikawa)

Podcast