Na venkově s Pražským filharmonickým sborem

Nové album Village Stories Pražského filharmonického sboru a hostů je prodchnuto lidovou hudbou a venkovskými tradicemi.

Skladatelé Leoš Janáček, Igor Stravinskij a Béla Bartók tvoří trojici významných skladatelů 1. poloviny 20. století, kteří hledali inspiraci ve folklóru. Zatímco Bartók a Janáček se věnovali lidové písni jak teoreticky, tak sběrem přímo v terénu, Stravinského zase fascinovaly lidové tradice a rituály. To vše se zrcadlí ve třech skladbách, které na své nové album Village Stories (Vesnické příběhy), vydané 27. října u Supraphonu, nahrál Pražský filharmonický sbor vedený Lukášem Vasilkem a hosté.

Mezi účinkujícími najdeme zvučná jména: renomované komorní soubory Belfiato Quintet a Zemlinského kvarteto nebo klavíristy Zoltána Fejérváriho a Kirila Gersteina. Sóla zpívají Kateřina Kněžíková, Jana Hrochová, Boris Stěpanov a Jiří Brückler. Základem dramaturgie je Stravinského baletní kantáta Svatba, kterou doplňují Janáčkova Říkadla a Tri dedinské scény Bély Bartóka.

„Všechny tři skladby jsou mimořádně náročné a vlastně i docela choulostivé, navíc ve velmi bizarních instrumentálních obsazeních. Nahrávání se neslo ve znamení obrovského nasazení všech – nutno říct, že nejen zpěváků a muzikantů, ale i hudebního režiséra, zvukového mistra a produkce. Všichni jsme chápali náročnost skladeb a připravovali jsme se velmi pečlivě," popisuje okolnosti vzniku nahrávky sbormistr a dirigent Lukáš Vasilek.

Lukas_Vasilek_15_c_PetraHajska.width-800.jpg
  • Lukáš Vasilek (©Petra Hajská)

Úvodní foto: Obal alba (©Suprahon)

Podcast