Nová nahrávka Brucknerovy Třetí. V původní verzi z roku 1873 a v umírněné interpretaci

Dirigent François-Xavier Paul Roth natočil s kolínským Gürzenich-Orchestrem další ze symfonií letošního jubilanta Antona Brucknera.

Rok 2024 se nese v zahraničí mimo jiné ve znamení 200. výročí rakouského skladatele Antona Brucknera, který se - stejně jako Bedřich Smetana - narodil v roce 1824. Ještě závěrem loňského roku vyšlo nové album s Brucknerovou Symfonií č.3, kterou s Gürzenich-Orchestrem z Kolína nad Rýnem natočil francouzský dirigent François-Xavier Roth v rámci nahrávkového kompletu všech Brucknerových symfonií, který vzniká už od roku 2015.

Brucknerova Symfonie č.3 je někdy přezdívána "Wagnerovská" a autorem obdivovaný Richard Wagner byl také jejím dedikantem. Skladatel toto své dílo několikrát revidoval, existuje tedy dokonce v šesti různých verzích. Na představované album, vydané 8. prosince 2023 na labelu Myrios, se Roth rozhodl natočit nepříliš často uváděnou původní verzi této symfonie z roku 1873, která byla v době své premiéry naprostým debaklem a která obsahuje i řadu citací z Wagnerových oper.

Deník Guardian v recenzi nového alba vyzdvihuje preciznost nahrávky, která "ačkoli byla pořízena živě v koncertní síni, zní čistě a kontrolovaně jako ve studiu," a také interpretační pojetí dirigenta Rotha, jehož hlavním zaměřením je dobově poučená interpretace a který Brucknera pojal "v lidském měřítku, až intimně, s uvolněností a střídmým vibratem smyčců."

Foto: obal alba (©Myrios Classics)

Podcast