Povídky malé flétny. Mezi Pikolovými legendami Haiky Lübcke jsou Kaprálová, Martinů i Novák

Německá flétnistka Haika Lübcke vydala 3. února nové album Piccolo Legends, kterému dominuje český repertoár.

Pozoruhodná nová nahrávka německé flétnistky Haiky Lübcke s atmosférou pohádek, povídek a mýtů vyšla 3. února na labelu Prospero Classical a jmenuje se Piccolo Legends. Albu logicky dominuje sólová pikola a kupodivu také český repertoár. Protagonistku Haiku Lübcke ve většině skladeb na klavír doprovází klavírista Hendrik Heilmann, ve dvou různých skladbách si však také zahostují dvě dámy: harfistka Sarah Verrue a flétnistka Pamela Stahel.

Možná nejpodivuhodnějšími kousky na albu jsou dvě kratičké Povídky malé flétny, které roku 1940 zkomponovala Vítězslava Kaprálová pro svého budoucího manžela, spisovatele Jiřího Muchu, jenž se tehdy učil amatérsky hrát na zobcovou flétnu. Vedle skladbiček Kaprálové stojí hudba jejího učitele a milence Bohuslava Martinů, skladby Scherzo pro flétnu a klavír a Divertimento pro dvě zobcové flétny. Česká hudba 20. století je zastoupena ještě také suitou Marsyas pro pikolu a klavír od skladatele Jana Nováka.

Do "mytologické" tématiky alba skvěle zapadá Mytologická suita italského flétnisty jménem Leonardo de Lorenzo a zastoupeni jsou i dva autoři žijící: švýcarský jazzman Daniel Schnyder a Rumun Gabriel Mălăncioiu, jenž se - stejně jako Jan Novák - nechal inspirovat antickým příběhem satyra Marsyase.

Foto: ©Prospero Classical

Podcast