Slavnostní skladby Františka Ignáce Tůmy nahrál soubor Czech Ensemble Baroque

Album "Tůma - Te Deum" vyšlo 11. listopadu u Supraphonu.

Tvorbu českého skladatele Františka Ignáce Tůmy připomíná nová nahrávka souboru Czech Ensemble Baroque, která vyšla před několika dny u vydavatelství Supraphon. František Ignác Antonín Tůma žil v letech 1704 - 1774 a byl všestranným autorem, který zařazoval do pozdního baroka i nové stylové prvky klasicismu a galantního slohu. Nejvíce respektována je jeho chrámová tvorba, která se v tomto žánru stala vzorem i pozdějším generacím: Haydnovi a Mozartovi.

Nová nahrávka nabízí tři skladatelova slavnostní díla z různých období jeho života. Mše Missa Veni Pater pauperum, která vznikla pro Skotský klášter ve Vídni v roce 1736, kdy byl Tůma ve službách hraběte Kinského, dále pak slavnostní Te Deum, napsané nejspíše roku 1745 pro cisterciácký klášter v hornorakouském Wilheringu, a instrumentální Sinfonia ex C, pocházející - soudě dle použité formy - pravděpodobně ze závěru skladatelova života, někdy z 60. let 18. století. 

Soubor Czech Ensemble Baroque, jehož orchestr vede Roman Válek a jeho sbor Tereza Válková, se Tůmovu odkazu věnuje již delší dobu. Loni u Supraphonu vydali také autorovy skladby Requiem a Miserere. Jako sólisté na nahrávce účinkují sopranistky Romana Kružíková a Pavla Radostová, altistka Monika Jägerová, tenorista Jakub Kubín a basista Jiří Miroslav Procházka. Snímek byl pořízen během čtyř letních dnů, mezi 16. a 20. červnem 2022 v kostele sv. Michala ve Znojmě.

Foto: Profimedia

Podcast