Smyčcové kvartety z Britských ostrovů

Soubor Piatti Quartet na své nové album historicky poprvé natočil dosud nenahraný smyčcový kvartet irské skladatelky Iny Boyle a další komorní hudební lahůdky z Irska a Velké Británie.

Novinkou týdne na Classic Praha je tentokrát nové album komorní hudby, které vyšlo letos 27. ledna u vydavatelství Rubicon. Mezinárodní smyčcové kvarteto Piatti Quartet, jež vyhrálo řadu prestižních soutěží a proslavilo se zejména objevováním zapomenutých klenotů britského komorního repertoáru, vydalo desku se skladbami tří skladatelů a jedné skladatelky. Všechny autory spojuje doba, ve které tvořili - první polovina 20. století - a také místo: Britské ostrovy.

Vůbec poprvé je na tomto albu natočen smyčcový kvartet irské skladatelky Iny Boyle (1889 - 1967), a to téměř 90 let po svém vzniku. Ačkoli Ina Boyle patřila k nejvýznamnějším irským skladatelům své doby, byla za svého života jen zřídka uváděna a velká část jejího díla zůstává nenahraná dodnes. Jejím učitelem kompozice byl slavný Ralph Vaughan Williams (1872 - 1958), jenž je na albu zastoupen svými třemi preludii na velšská témata pod názvem Household Music ("Domácí hudba"). Zbývajícími dvěma autory jsou pak John Ireland (1879 - 1962) a Ernest John Moeran (1894 - 1950), kteří byli také ve vztahu učitele a žáka a jejich málokdy uváděné skladby desku uzavírají.

Piatti Quartet, pojmenovaný po slavném italském violoncellistovi, je tvořen čtyřmi vynikajícími hráči z anglicky mluvících zemí: britskou violoncellistkou Jessie Ann Richardson, britským houslistou Michaelem Trainorem, australskou houslistkou Rebeccou Chan a kanadským violistou jménem Tetsuumi Nagata.

Foto: (©Profimedia)

Podcast